Zwiedzanie Mołdawii z winnej perspektywy

Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o winne szlaki zarejestrowane w „Iter Vitis – Les Chemins de la Vigne” jako Europejskie Szlaki Kulturowe. Tytuł ten, przyznany przez Radę Europy, potwierdza bogatą tradycję winiarską tego kraju, sięgającą XV wieku.

Mołdawia to kraj, który oferuje turystom piękną przyrodę, tradycyjną kuchnię i gościnność mieszkańców. Pobyt w nim to ucieczka od zatłoczonych miejsc, gdzie ciszę i spokój dopełnią degustacje wysokiej jakości win i liczne możliwości aktywnego wypoczynku. W oczekiwaniu na czas, kiedy podróże znowu będą możliwe, Mołdawianie wzbogacają ofertę turystyczną i zachęcają do eksplorowania swojej ojczyzny poprzez wirtualne wycieczki. Do listy powodów dla, których warto odwiedzić ten kraj można już dołączyć winne szlaki, wyróżnione tytułem „Iter Vitis – Les Chemins de la Vigne” ustanowionym w 1987 roku, a przyznawanym przez Europejski Instytut Dróg Kulturowych (European Institute of Cultural Routes) trasom o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa.

po lewej: winiarnia Et Cetera , po prawej: jezioro Beleu

1560 km tras w trzech regionach
Winne Szlaki Mołdawii to dobry punkt wyjścia do zwiedzania kraju, który, nieskażony przez masową turystykę, harmonijnie łączy produkty lokalne z dziedzictwem historycznym. Szlaki te obejmują 1560 km tras turystycznych w trzech regionach z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (PGI): Codru PGI, Trajan’s Wall PGI i Stefan’s Great PGI. To okazja do odwiedzenia 28 winiarni, 12 piwnic winnych, 21 imprez winiarskich, 30 innych atrakcji turystycznych oraz skorzystania z dziesiątek okazji do spróbowania mołdawskiej kuchni i wina. Główna trasa, Codru PGI, obejmuje najwięcej winiarni wiodących producentów wina białego, czerwonego i musującego. Na tej trasie można odwiedzić m.in. Mileştii Mici, największe na świecie piwnice wpisane do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa, a także Cricova, gdzie znajduje się największa kolekcja win uznana za kulturowe dziedzictwo narodowe. Druga trasa, Trajan’s Wall PGI, przebiega ze stolicy, Kiszyniowa, na południowy zachód i jest znana głównie z czerwonych odmian wina. Wiedzie także przez Gaugazię, autonomiczny obszar, wyróżniający się widocznymi wpływami tureckimi i kuchnią, zachwycającą swą różnorodnością. Na tej trasie znajduje się rezerwat przyrody dolnego Prutu i jeziora Beleu, wpisanego na listę UNESCO. Z kolei trzecia trasa, Stefan the Great PGI, rozpoczyna się w Kiszyniowie i kieruje się na południowy wschód. To szlak bogaty w zabytki i urzekający wspaniałymi widokami, gdzie turyści mogą odwiedzić m.in. urokliwą, rodzinną winiarnię Et Cetera.

Warto wiedzieć
Gdyby przeliczyć powierzchnię winnic, przypadającą na osobę, Mołdawia zajęłaby pierwsze miejsce na świecie. Nic więc dziwnego, że wino jest głównym motywem oferty turystycznej, a jego produkcja odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu gospodarki – pracuje przy niej 15% mieszkańców i odpowiada ona za 5% PKB.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.360.moldova.travel i w mediach  społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *