Obeschnięte wędliny, przywiędłe warzywa i zioła, kości z pieczeni… Co zrobić z resztkami jedzenia, które pozostały nam np. po świętach? Można je wyrzucić, ale można też przyrządzić z nich wyśmienite potrawy. I do tej drugiej opcji, razem z firmą Sokołów, serdecznie Was namawiamy.
Marnowanie żywności to poważnym i globalny problem. Najczęściej wyrzucane są: pieczywo, wędliny, owoce i warzywa. Przyczyniają się do tego m.in. złe przyzwyczajenia, kupowanie ponad potrzeby, brak planowania jadłospisu, niewłaściwe przechowywanie. Z drugiej strony – jest bardzo mała świadomość możliwości wykorzystania tzw. resztek jedzenia oraz np. tych części warzyw, które zazwyczaj trafiają do śmieci. – Nasza firma przywiązuje szczególną wagę do zasad zrównoważonego rozwoju, a ideologia „Zero waste” jest z pewnością ważnym jego elementem. Czujemy się odpowiedzialni nie tylko za produkty, które dostarczamy konsumentom, ale też za środowisko, w którym działamy. Dlatego tematem naszych ostatnich warsztatów w ramach Akademii Smaku było „Zero waste” – mówi Marcin Bałanda, dyrektor ds. PR i komunikacji w Sokołów S.A. – Wspólnie z szefem kuchni Piotrem Kucharskim, staraliśmy się pokazać jak ograniczać generowanie odpadków oraz jak najpełniej wykorzystywać te produkty, którymi dysponujemy. W oparciu o proste, a jednocześnie bardzo pomysłowe przepisy, wspólnie przygotowaliśmy znakomite dania – dodaje.
Sposoby na gotowanie bez marnowania
Z użyciem resztek wędlin, powstały smażone krokieciki z kaszy mazurskiej. Ich doskonałym dopełnieniem stał się sos przygotowany na bazie pasty mięsno-warzywnej (np. Sokołów Wieprzowina z grillowaną papryką). Ziemniaki w stylu „No waste” to danie proste, a jednocześnie zaskakujące wyśmienitym smakiem. Pieczony ziemniak został zaserwowany w towarzystwie takich dodatków, jak starta łodyga brokułu, podsmażone resztki wędlin i pieczonego mięsa oraz z chrupiącymi chipsami z… obierków marchwi. Całości dopełnił wyjątkowo aromatyczny sos, z długo gotowanego wywaru na bazie kości z pieczonego mięsa, obierek z warzyw, głąba kapusty i podwiędłych ziół, z bukietem przypraw. Trzecie danie było pomysłem na wykorzystanie jedzenia, które często zostaje po wielkanocnym ucztowaniu. Resztki pasztetu, szynki, białej kiełbasy czy jaj, można podać zapieczone w smakowitych, drożdżowych bułeczkach. Przepisy na wszystkie wymienione potrawy zamieszczamy poniżej, zaczynając od ostatniej propozycji, która jest najbardziej na czasie.
Poświąteczne jedzenie w cieście chlebowym
Składniki (na 20 porcji):
Ciasto:
- 400 g letniej wody
- 15 g drożdży
- 1 łyżeczki cukru
- 700-750 g mąki pszennej
- 1 płaska łyżeczki soli
Dodatki:
- pasztet
- plasterki szynki (mogą być obeschnięte)
- biała kiełbasa
- jajka ugotowane na twardo
- garść rukoli
Sos:
- pozostały po świętach sos tatarski lub
- 4 łyżki chrzanu i 100 g kwaśniej śmietany
Sposób przygotowania:
Drożdże i cukier rozpuścić w wodzie. Dodać mąkę, sól i wymieszać, a następnie wyrobić ręką na gładką i elastyczną masę. Uformować w kulę, włożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić na 40 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie ciasto podzielić na 60 g części i każdą lekko rozwałkować na oprószonej mąką powierzchni. Na każdym kawałku ułożyć różne dodatki, następnie „zawinąć” w ciasto. Brzegi ciasta dokładnie ze sobą zlepić, ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić do kolejnego wyrastania na około 15 min. Piec w rozgrzanym piekarniku przez 20-25 min w temperaturze 200°C. Chrzan wymieszać ze śmietaną. Wypieki podawać z sosem.
Krokieciki z kaszy mazurskiej z sosem z pasty Sokołów Wieprzowina z grillowaną papryką
Składniki (na 4 osoby):
- 300 g ugotowanej kaszy mazurskiej
- 100 g wędlin
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- pęczek posiekanej natki pietruszki
- 2 jajka
- bułka tarta
- sól i pieprz
- olej z pestek winogron do smażenia
Sos:
- 3-4 łyżki pasty Sokołów Wieprzowina z grillowaną papryką
- 3-4 łyżki oliwy z oliwek
- garść orzechów włoskich
- kmin rzymski
- czarnuszka
- wędzona papryka
- sól i pieprz
Do dekoracji:
- rzeżucha
Sposób przygotowania:
Kaszę wypłukać na sicie. Przełożyć do garnka i zalać, aby poziom wody był 1 cm powyżej kaszy. Gotować na wolnym ogniu, często mieszając. Po około 10 minutach wyłączyć i odstawić pod przykryciem, żeby kasza doszła. Następnie wystudzić. Cebulę i czosnek posiekać i podsmażyć na patelni, dodać pokrojone w kostkę wędliny. Wymieszać cebulę z czosnkiem, wędliny, posiekaną natkę pietruszki i kaszę. Dodać jajka, ponownie wymieszać i dodać tyle bułki tartej, aby można było formować okrągłe kulki wielkości orzecha włoskiego. Kulki obtoczyć w bułce tartej i smażyć na głębokim rozgrzanym oleju, aż nabiorą złotego koloru. W tym czasie wymieszać pastę mięsno-warzywną z oliwą z oliwek. Orzechy podprażyć na patelni, obrać ze skórki i zmiksować. Orzechy wymieszać z pastą (jeśli jest zbyt gęsta dodać więcej oliwy z oliwek), doprawić przyprawami według uznania. Udekorować rzeżuchą.
Ziemniaki w stylu „no waste”
Wywar/sos:
- kości z pieczonego mięsa np. żeberka
- obierki z warzyw
- głąb kapusty
- zwiędnięte zioła
- 3 cebule
- przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, gwiazda anyżu
- 100 g przecieru pomidorowego
Dodatki:
- 4 ziemniaki do pieczenia
- łodyga z brokuła
- wędlina (może być obeschnięta)
- obierki z marchewek
- pieczone mięso
- dymka
Sposób przygotowania:
Składniki na wywar (z wyjątkiem przecieru pomidorowego) umieścić w garnku, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu kilka godzin. W trakcie umieścić w metalowym sitku ziemniaki i ugotować je na parze (można podobnie zrobić z innymi warzywami, które chcemy wykorzystać w najbliższym czasie). Gdy wywar się zredukuje, odcedzić go. Do przecedzonego płynu dodać przecier pomidorowy i gotować jeszcze przez jakiś czas aż sos się zagęści. W czasie gdy wszystko się gotuje przygotować dodatki. Obrać łodygę brokuła i zetrzeć ją na tarce o grubych oczkach. Wędliny podsmażyć na patelni, aż będą chrupiące. Obierki marchewki dokładnie osuszyć i usmażyć w głębokim oleju. Wyjąć, odcedzić na ręczniku papierowym, przyprawić solą i pieprzem. Mięso porwać na kawałki i podsmażyć na patelni. Dymkę posiekać. Na głęboki talerz wyłożyć ziemniaka przekrojonego na krzyż. Do środka nałożyć ulubione dodatki które wcześniej zostały przygotowane. Dookoła ziemniaka nalać po 2-3 łyżki sosu.