Wydarzenie artystyczno – kulinarne „Miód na serce”

8. edycja Festiwalu Nowe Epifanie / Gorzkie Żale odbędzie się w Warszawie w okresie wielkopostnym w dniach 1 marca – 10 kwietnia. Ten interdyscyplinarny Festiwal odwołuje się do polskiej tradycji tego okresu, która stanowi źródło inspiracji filozoficznych, teologicznych, artystycznych i w komplementarny sposób umożliwia prezentację współczesnego, aktualnego spojrzenia artystów na tematykę pasyjną. Istotą Festiwalu jest wzbudzenie w jego widzach i uczestnikach głębokiej refleksji wynikającej z doświadczonych przeżyć estetycznych i duchowych. Program konstruowany jest w oparciu o poszanowanie i dialog względem różnych religii, światopoglądów, postaw i form ekspresji kulturalnej. W programie tegorocznej edycji spektakle, koncerty, pokazy filmowe, wydarzenia kulinarne, edukacyjne oraz rozmowy. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowym, Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, Kinotece, Cafe Kulturalna, Teatrze Studio, Teatrze Dramatycznym oraz w Teatrze Lalka.

Wierząc w głęboką intuicję Jana Pawła II w tej edycji pragniemy w sposób szczególny pochylić się nad istotnym dla każdego człowieka doświadczeniem, jakim jest relacja z matką. Pragniemy odwołać się do archetypu matki na wielu poziomach (matka- Kościół, matka – Ojczyzna, matka – Ziemia, matka biologiczna), gdyż zawarte w nim są podstawowe wartości kultury utrwalone w świadomości zbiorowej każdej społeczności. Wierzymy więc, że podjęcie w ramach Festiwalu rozważań na temat matki, umożliwi dotarcie z przekazem do jak największej liczby osób.

Wydarzenie artystyczno – kulinarne „Miód na serce” inaugurujące Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale odbędzie się 1 marca 2017 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kurator projektu – Monika Kucia – przygotowała wydarzenie połączone z prezentacją różnych aspektów życia i pracy pszczół. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać konteksty kulturowe i inspiracje artystyczne związane z ulem i miodem, obcować z różnymi obszarami związanymi z aktywnością pszczół i ich związkami z kulturą i duchowością człowieka, także w kulturze żydowskiej. Ważne będzie połączenie we wspólnocie podczas spotkania wokół stołu. Na stole pojawią się natomiast specjalne przysmaki – tradycyjne w kulturze Żydów polskich potrawy oraz pokarmy związane z miodem.

***

Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale
„Miód na serce” – wydarzenie artystyczno – kulinarne
1 marca (środa), g. 19.00

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Koncepcja: Koncepcja: Monika Kucia oraz Wojciech Dołhun i Tatiana Cichocka.
Śpiew: Jagna Knittel, Maniucha Bikont, zespół Z lasu (pieśni ze wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy).

Bilety 25 zł do nabycia na stronie muzeum Polin oraz w kasie muzeum.

www.bilety.polin.pl/nienumerowane.html?id=56195

Wkrótce pełen program na Noweepifanie.pl | Aktualności FB

Festiwal Nowe Epifanie – Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Centrum Myśli Jana Pawła II jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Rozpoczęło swą działalność 1 kwietnia 2006 roku. Powstało by badać, dokumentować i w nowatorski sposób upowszechniać nauczanie Jana Pawła II.

Partnerzy: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Lalka, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatr Studio im. St. Ignacego Witkiewicza, Dom Spotkań z Historią, Kinoteka, Instytut Teatralny, Dom Polski w Zakrzewie.

Patroni medialni: Polskie Radio PR 1 , Polskie Radio PR2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, Teatralia.com.pl, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrdlawas.pl, Aleteia Polska, Cojestgrane24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *