Wybór ekspresu to nie kawa z mlekiem

Przed nami okres Świąt Bożego Narodzenia. Dla większości, oprócz spotkań w gronie rodziny, to także czas obdarowywania się prezentami wśród bliskich. Jednym z podarków może być ekspres do kawy, tu jednak należy zastanowić się, w jaki warto zainwestować… O pomoc poprosiliśmy przedstawiciela firmy Philips, Pana Mateusza Radomskiego*, który udzielił nam rzeczowej odpowiedzi na kilka pytań.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając dla siebie ekspres do kawy? Młynek, filtry, a może ilość napoi kawowych, które możemy przygotować?

Jest wiele elementów, które wpływają na to, czy będziemy zadowoleni z wybranego modelu ekspresu. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czego oczekujemy od maszyny, jaki wachlarz oferowanych kaw nas zadowoli, jak często chcemy przygotowywać kawy mleczne, co wpłynie na wybór odpowiedniego rozwiązania spieniającego mleko (Panarello, Cappucinatore czy może karafka), aż wreszcie, jakiego designu urządzenia poszukujemy. Sądzę, że każdy powinien zwrócić uwagę na kluczowe dla siebie elementy. Po pierwsze, młynek – w tym przypadku w ekspresach Saeco i Philips opatentowany ceramiczny młynek jest niezwykle trwały, przez co pozwala zachować prawdziwy smak i aromat ziaren. Dodatkowo można go regulować, ustawiając poziom zmielenia ziaren, co bezpośrednio przekłada się na aromat kawy. Miłym udogodnieniem jest możliwość personalizacji kawy – w ekspresach Saeco i Philips funkcja Memo pozwala na zaprogramowanie ilości kawy (napoju) oraz mleka. Ważna jest również przy wyborze moc urządzenia – 15 barów zastosowane w ekspresach Saeco pozwala w pełni wydobyć smak kawy. Warto zwrócić też uwagę na łatwość utrzymania w czystości oraz konserwację. Prosty sposób wyjmowania bloku zaparzającego,który powinno się płukać raz na tydzień czy opatentowany filtr wody Aquaclean pozwalający zapomnieć o odkamienianiu na długi okres z pewnością wyróżniają markę Saeco na tle konkurencji oraz zostaną docenione przez kawowych koneserów.

Dla kogo dedykowane są ręczne ekspresy, a dla kogo automatyczne? I czym się różnią między sobą?

Zwykle najistotniejszą cechą, która wpływa na wybór automatycznego vs ręcznego ekspresu jest różnica cenowa tych dwóch rozwiązań. Automatyczne ekspresy pozwalają za pomocą jednego przycisku przygotować Twoją idealną kawę, jednak przeważnie wiąże się to z wyższym kosztem ich zakupu. Oczywiście zawsze znajdzie się też grupa „tradycjonalistów”, która ceni sobie cały „rytuał” parzenia kawy ekspresem ręcznym i tutaj pomimo wymiernych korzyści automatycznego rozwiązania, pozostanie wierna swoim upodobaniom. Przyszłość jednak upatruję w automatycznych ekspresach, które w niezwykle łatwy sposób pozwalają cieszyć się kawą jak z kawiarni we własnym domu.

Jakie znaczenie ma rodzaj kawy w całym procesie przygotowania napoju kawowego? Czy poleca Pan konkretną markę?

To, jakie ziarna kaw użyjemy do przygotowania naszego ulubionego espresso czy cappuccino, jest kluczowe. Gdy będą one słabej jakości, wówczas kawa nawet z najlepszego ekspresu będzie pozostawiała wiele do życzenia. Powinniśmy używać wysokiej jakości mieszanek kawy – w zależności od gustów odpowiednio wyselekcjonowanych ziaren Arabica czy Robusta. Oczywiście firma Saeco oferuje również swoje mieszanki wyselekcjonowanych ziaren kawy.

Jak należy dbać o ekspres? Czy trzeba go odkamieniać?

Dbanie o ekspres i jego konserwacja są kluczowe, by móc cieszyć się sprawną maszyną, a tym samym znakomitą kawą na lata. Cotygodniowe płukanie bloku zaparzającego, który w naszych w ekspresach jest wyjmowany w całości, a nie tylko w części, czyszczenie pojemnika na mleko czy regularne odkamienianie maszyny to niezbędne czynności, o których każdy z użytkowników musi pamiętać. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, w Saeco stale rozwijamy informacje w naszym dziale Consumer Servis, przekazując w prosty sposób zestaw najważniejszych informacji jak dbać o ekspres. Z kolei opatentowany filtr Aquaclean, jeśli jest wymieniany zgodnie z instrukcją urządzenia, pozwala zapomnieć o odkamienianiu nawet do 5000 filiżanek kawy!

Posiadacie Państwo w swojej ofercie ekspres GranBaristo Avanti, dzięki któremu można przygotować napoje kawowe za pomocą tabletu. Do kogo kierujecie Państwo ten konkretny model?

GranBaristo Avanti jest skierowany do wszystkich kawowych koneserów ceniących sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne. Z pewnością ten najbardziej zaawansowany ekspres Saeco w prosty sposób pozwala w pełni spersonalizować szeroki wachlarz napojów możliwych do przygotowania za pomocą kilku ruchów palca na smartfonie bądź tablecie. Przygotowanie ulubionej kawy nie tylko dla siebie, ale i dla gości dokładnie wg ich preferencji nie było jeszcze tak proste!

Czy planujecie Państwo wprowadzenie kolejnych modeli ekspresów sterowanych za pomocą tabletu?

Co wyróżnia Państwa produkty na tle konkurencji?

Marka Saeco stara się wprowadzać zaawansowane technologicznie rozwiązania, ktore pozwolą naszym klientom pójść krok dalej w procesie przygotowania „idealnej kawy”. GranBaristo Avanti posiada aplikację, która jest oceniana bardzo wysoko przez konsumentów na całym świecie. Oczywiście stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które przeniosą naszą markę na kolejny poziom. Szczegółów niestety na ten moment nie mogę zdradzać, ale jeśli przyjrzymy się dostępnym aktualnie technologiom z różnych sektorów, możemy być pewni, że „łączność Blutooth” to nie koniec, jeśli chodzi o usprawnienia w świecie domowych baristów.

* Mateusz Radomskiegi, Marketing Manager Coffee w firmie Philips Polska Sp. z o.o.

avanti

pico

incanto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *