Wybierz odpowiedniego grilla

Współczesne grillowanie wyrosło z Amerykańskich tradycji rodzinnych spotkań w ogrodzie. Pomimo, że dziś wiele się zmienia w trendach grillowania, to główna konstrukcja grilla  z pokrywą pozostała ta sama. Doskonały smak potraw gwarantują zarówno grille węglowe, gazowe jak i elektryczne. Dlatego wybierając sprzęt warto dopasować go do naszych zwyczajów i potrzeb.

Ponad 60 lat temu w Ameryce George Stephen stworzył prototyp grilla kulistego, który rozpoczął nową erę grillowania. Dzięki temu nie trzeba było obawiać się ani pogody, ani tego, że potrawy będą przypalone. Grillowa rewolucja szybko podbiła serca Amerykanów, a następnie i reszty nowoczesnego świata.

Również w Polsce grillowanie przechodziło metamorfozę – od prostych palenisk organizowanych spontanicznie na działkach i w ogródkach, po mobilne kuchnie, służące do przygotowywania skomplikowanych potraw. Przestrzeń pomiędzy tymi skrajnymi wizjami wypełniona jest całą masą pośrednich urządzeń do grillowania. Taka różnorodność może spowodować, że będziemy mieć problem z wyborem najlepszego dla nas sprzętu.

Sprawdzony smak Weber-Stephen, Amerykański producent grilli ogrodowych przeprowadzał tzw. ślepe testy,
z których wynikało, że smak potraw przyrządzanych na grillu węglowym, gazowym
i elektrycznym niczym się nie różni. Osoby biorące udział w teście nie były w stanie zidentyfikować na jakim grillu przygotowywane było mięso. Oznacza to, że nie ma znaczenia źródło temperatury (żar, płomień gazowy lub spirala elektryczna), a przede wszystkim zachowanie odpowiednich warunków grillowania. Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego modelu grilla warto zastanowić się nad tym, jak często będziemy grillowali, w jakich okolicznościach oraz w jak szerokim gronie. Odpowiedź na te pytania pozwoli nam na podjęcie odpowiedniej decyzji zakupowej. Obecnie na rynku dostępne jest całe spektrum sprzętu do grillowania – oprócz grilli węglowych znajdziemy również gazowe i elektryczne. Największą popularnością wciąż cieszą się grille węglowe. Zyskują sympatię osób lubiących tradycyjne grillowanie na węglu drzewnym lub brykiecie i towarzyszące temu doglądanie poziomu żaru i sposobu wypieczenia potraw. W przypadku grilli Webera jest to niezwykle łatwe. Najnowszy model Master-Touch posiada termometr w pokrywie i system otworów wentylacyjnych, które służą do kontroli temperatury nad rusztem. Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa uchwyty pokrywy pokryte są specjalną powłoką termiczną. Ważny jest także system ułatwiający pozbywanie się popiołu, co sprawia, że grillowanie na węglu drzewnym może być równie czyste jak na innych urządzeniach.

Jeśli nie brykiet to co?

Coraz większą sympatię zyskują grille gazowe, których dużym plusem jest szybki czas, w jakim uzyskują optymalną temperaturę. Działają one jak piecyki, które większość z nas ma w kuchniach. Grille Webera posiadają elektroniczny zapłon oraz kilka palników, które mogą funkcjonować niezależnie. Poza tym powierzchnia rusztu jest przeważnie większa niż w przypadku grilli węglowych. W wielu modelach ruszt jest także dwupoziomowy, dzięki temu grillowane potrawy możemy odłożyć na półkę, by nie straciły temperatury przed podaniem.

Na taras

Do ostatniej kategorii należą grille elektryczne. Są najprostsze w obsłudze – temperaturę reguluje się poprzez bezstopniowe zwiększanie lub zmniejszanie mocy. Zaletą elektrycznych grilli Webera jest także samoczyszcząca spirala grzewcza i dodatkowe stoliki boczne. Ich trwałość zapewniają elementy ze stali nierdzewnej i żeliwa. To doskonały sprzęt do korzystania na balkonach i tarasach.

Na co zwrócić uwagę?

Gdy już wybierzemy odpowiadającą kategorię grilli, warto zwrócić uwagę na to, w co dany sprzęt jest wyposażony. Dodatkowe funkcjonalności mogą zdecydowanie ułatwić przygotowywanie potraw oraz sprawić, że grill będzie nam służył przez wiele lat.

Dobry grill powinien zatem posiadać:

  • POKRYWĘ, dzięki której grillowanie będzie możliwe niemalże w każdych warunkach atmosferycznych. Pokrywa zmniejsza również ryzyko przypalenia potraw, ponieważ dzięki zmniejszeniu dopływu tlenu nie wytwarzają się płomienie. Dodatkowo pozwala ona na grillowanie z wykorzystanie metod pośredniej i bezpośredniej.
  • WBUDOWANY TERMOMETR, który pozwala kontrolować stan przygotowania potraw. Możemy przyrządzać potrawy zgodnie z przepisem, który rekomenduje określoną temperaturę do poszczególnych dań.
  • ZABEZPIECZENIE PRZED KOROZJĄ – grill powinien służyć nam przez wiele lat, bez względu na to, w jakich warunkach atmosferycznych jest używany. Takie zabezpieczenie stanowią np. żeliwo, stal nierdzewna lub emalia porcelanowa.
  • CHROMOWANY RUSZT – zapewnia długie użytkowanie, jednak popularne są także ruszty żeliwne. Do przygotowania idealnego steka wykorzystuje się np. specjalny ruszt w kratkę.
  • POPIELNIK – stanowi ważny element wyposażenia dla grilli węglowych. Duży i zdejmowany popielnik pozwala na sprawne usuwanie popiołu bez konieczności wygaszania grilla. Warto też zwrócić uwagę, czy grill ma prosty system usuwania popiołu np. poprzez wbudowane wewnątrz kotła specjalne skrzydełka.
  • SYSTEM WENTYLACJI. W każdym grillu węglowym z pokrywą powinny znajdować się otwory wentylacyjne zarówno w górnej jak i w dolnej części. Poprzez te otwory do wnętrza grilla dostaje się tlen niezbędny do procesu spalania. Ilość tlenu jaki wpuszczamy do wnętrza wpływa na poziom żaru na brykiecie. To najprostszy proces regulacji temperatury. Powietrze dostające się do grilla od dołu, powoduje, że brykiet spala się szybciej i intensywniej, zapewniając wysoką temperaturę grillowania. Otwarcie dodatkowo górnych otworów wentylacyjnych powoduje zassanie powietrza z dołu i podniesienie temperatury wewnątrz grilla. Jednocześnie zamknięcie otworów znajdujących się pod grillem i wentylatorów w pokrywie pozwala szybciej wygasić brykiet.
  • UCHWYTY – zabezpieczone przed nagrzewaniem specjalną izolacją np. duroplast i znajdujące się w odpowiedniej odległości od gorącej kopuły grilla.
  • AKCESORIA – możliwość korzystania z dodatkowych akcesoriów np. stojaka na kurczaka, kamienia na pizze, woka.
  • GWARANCJĘ – nawet do 10 lat.

 

Kiedy znajdziemy już idealny dla siebie grill, nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się smakiem przygotowywanych na nim potraw oraz atmosferą, która towarzyszy spotkaniom przy grillu.

 

***

Marka Weber-Stephen powstała w Stanach Zjednoczonych w 1952 r. Założycielem był George A. Stephen Sr, który pracując w zakładach Weber Brothers Metal Works stworzył pierwszy model grilla kulistego, zamkniętego pokrywą. Do dziś produkcja grilli Weber odbywa się wyłącznie na terenie USA. Obecnie Weber jest liderem na światowym rynku w segmencie sprzętu do grilla. Dystrybucja grilli Weber w Polsce od 2008 r. odbywa się poprzez firmę Weber-Stephen Polska Sp. z o.o. Produkty są dostępne w centrach ogrodniczych, hipermarketach budowlanych Castorama, Leroy Merlin, Obi, Praktiker.

 

Więcej informacji na www.weber.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *