Wieża, z której płynie whisky

Wieża Ciśnień jest najoryginalniej umiejscowioną kawiarnią i restauracją w blisko 120-tysięcznym Płocku. Lokal mieści się w 24-metrowej dawnej wieży ciśnień, zbudowanej z czerwonej cegły pod koniec dziewiętnastego wieku. Wieża doprowadzała wodę do płockich domów do niemal początku II wojny światowej.

Wieża to niemałe osiągnięcie jak na swoje czasy. Cała inwestycja to efekt porozumienia pomiędzy ówczesnym prezydentem Płocka Aleksym Mantjewem i inżynierem Selewkiem Chessinem z Moskwy, do którego dołączyli jeszcze: inżynier komunikacji Adolf Weisblat, kupiec z Warszawy i właściciel żeglugi parowej na Wiśle Maurycy Fajans, warszawski kupiec Gustaw Bergson oraz kupiec i inżynier Krzysztof Doze. Osoby te w 1894 r. powołały do życia Towarzystwo Wodociągów Płockich, będące organem zarządzającym płocką wieżą ciśnień. Dzięki wieży woda zaczęła być rozprowadzana po całym Płocku. Według dokumentów, budynek miał „14 sążni wysokości, z rezerwuarem umieszczonym na ostatnim, piątym piętrze, 86 metrów powyżej zera Wisły. Rezerwuar miał średnicy 17 stóp i wysokości 14 stóp, mieścił 7 tysięcy wiader wody”.

Obecnie Wieża przeszła generalny remont i można się tam napić nie tylko wody. Również orzeźwiających koktajli, herbaty, kawy i alkoholi, w tym około dwustu rodzajów whisky. W menu goszczą różne rodzaje zup, steków, sałatek, burgerów, barbecue i deserów. Tego wszystkiego można doświadczyć w salach rozmieszczonych na czterech piętrach wieży.

2Na najwyższym, przez przeszklone ściany nie sposób nie zachwycić się panoramą miasta. Wieża posiada też zadaszony taras z fontanną z rzeźbami ryb, zbudowany kilka metrów nad ziemią. Do niego i do wnętrza wieży można się dostać schodami lub windą przystosowaną do osób niepełnosprawnych.

wewnatrz

Wieża Ciśnień to także miejsce spotkań. Wernisaże malarskie i fotograficzne mają miejsce w środku budynku, na tarasie natomiast odbywają się koncerty. Warto wstąpić, poroskoszować się widokami i obejrzeć na dachu zachód słońca.

zachod slonca

Więcej informacji:

http://www.wiezacisnienplock.pl/ 

FB: https://www.facebook.com/wiezawhisky/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *