Soda nie tylko do ciasta

Dziurawe rajstopy naprawione za pomocą bezbarwnego lakieru? Natka pietruszki na nieświeży oddech? Rozwiązania podobne do tych autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej (autorki XIX-wiecznych poradników traktujących o prowadzeniu gospodarstwa domowego) coraz bardziej zyskują na popularności. Jednym z produktów, który ma bardzo uniwersalne zastosowanie, a znajduje się w każdej kuchni jest soda oczyszczona.

W połączeniu z kwaskiem cytrynowym soda tworzy duet, za pomocą którego w bardzo ekologiczny, tani i nieinwazyjny sposób wysprzątamy niemal cały dom. Mało kto jednak wie, że sodę można też wykorzystać na wiele innych nieoczywistych sposobów. Marka Delecta zdradza pięć z nich.

Kule do kąpieli
Własnoręcznie wykonane kule do kąpieli sprawdzą się zarówno jako prezent, ale i produkt do użytku codziennego. Żeby je zrobić potrzebujemy: dwóch opakowań sody oczyszczonej Delecta, czterech opakowań kwasku cytrynowego Delecta, ½ łyżeczki barwnika w dowolnym kolorze, skórki z 1 cytryny, wody w spryskiwaczu, 30 ml oliwki dla dzieci oraz foremki. W misce mieszamy wszystkie składniki (oprócz wody), a następnie stopniowo dodajemy wodę (do złączenia składników wystarczy jedno psiknięcie). Gotową masę przekładamy do foremek i odkładamy w suche miejsce na dobę. Po tym czasie delikatnie wyjmujemy gotowe kule i już możemy oddać się relaksującej kąpieli.

Czyszczenie srebrnej biżuterii
Biżuteria ściemniała a specjalna chusteczka do jej czyszczenia gdzieś się zawieruszyła?  Nie szkodzi. Zabrudzenia można usunąć za pomocą czterech składników dostępnych każdym domu: sody oczyszczonej, soli kuchennej, folii aluminiowej oraz wody. Dno miseczki (nie może być metalowa) dokładnie wykładamy folią aluminiową, wlewamy do niej około 200 ml gorącej wody oraz wsypujemy po dwie łyżeczki soli i sody oczyszczonej Delecta. Roztwór mieszamy. Następnie wkładamy do niego na około 15 minut nasze „skarby”. Po tym czasie biżuterię będzie błyszczała jak nowa, warto ją jeszcze tylko opłukać w ciepłej wodzie i wytrzeć do sucha.

Neutralizacja nieprzyjemnego zapachu 
Regularne moczenie stóp w roztworze wody z sodą oczyszczoną może pomóc osłabić ich nieprzyjemny zapach.

Alternatywny płyn do ust
Jeśli skończył nam się płyn do płukania ust i nie mamy pod ręką natki pietruszki, z pomocą przychodzi soda oczyszczona. Do szklanki z wodą wsypujemy pół łyżeczki sody oczyszczonej Delecta. Taki płyn skutecznie odświeży oddech.

Obniżanie kwasowości kawy
Soda oczyszczona doskonale nadaję się też do neutralizowania zbyt kwaśnego smaku kawy. Wystarczy dodać szczyptę do napoju i po sprawie.

Jesteście ciekawi innych patentów na codzienne problemy? Koniecznie zajrzyjcie na stronę: http://www.delektujemy.pl/porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *