W dniach 18–19 czerwca na Zamku w Liwie odbyła się trzecia edycja Międzynarodowego Turnieju Smaków. Wydarzenie było wspaniałą okazją do skosztowania przysmaków kuchni Wschodniego Mazowsza, Podlasia oraz Wileńszczyzny – regionów, przez które przebiega Wielki Gościniec Litewski (dawny trakt handlowy Warszawa-Wilno). W menu pojawiło się wiele ciekawych potraw przygotowanych przez wystawców z Warszawy, Sulejówka, Dobrego, powiatu sokołowskiego, węgrowskiego i mińskiego, a także z Wilna.
Przybyłych zaskoczono wieloma atrakcjami, jak kiermasz plenerowy na podzamczu oferujący tak degustację, jak i zakup naturalnych przypraw, nalewek, wędlin, chleba, żywność ekologiczną, miody, sery oraz ciasta. Prowadzono warsztaty kulinarne zarówno dla dzieci (pieczenie sękacza i podpłomyków z konfiturami), jak i dorosłych.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz kulinarny „Medytacje przy lepieniu pierogów”, które poprowadziła Joanna Jakubiuk oraz pokaz pieczenia sękacza nad ogniskiem w wykonaniu Ewy Mitowskiej. Każdy z obecnych mógł samodzielnie sprawdzić jak wygląda pieczenie sękacza nad ogniem.
W niedzielę odbył się piknik śniadaniowy „Śniadanie nad Liwcem” z udziałem szkół ze Szlaku WGL, prelekcje „Chleb nasz powszedni” oraz „ Śniadanie dawniej i dziś” – zdrowe śniadanie.
Dodatkową atrakcją całego wydarzenia był pokaz akcji ratunkowej w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Liwie, warsztaty pierwszej pomocy „Bezpieczne wakacje”, wesołe miasteczko warsztaty artystyczne, w których chętnie brały udział nie tylko dzieci.
W sobotę odbyły się dwa konkursy kulinarne, pierwszy na „Gościniec z podróży”, a drugi na „Najsmaczniejszą potrawę na Szlaku Wielki Gościniec Litewski”.
Do konkursu „Gościniec z podróży” – najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno zgłoszono kilkanaście kulinarnych upominków. W tej kategorii konkursowej Komisja przyznała:
I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko – Nalewka z kwiatu czarnego bzu „Napój Jaćwingów” Witold Kalinowski z Tchórznicy (Gmina Sabnie)
II miejsce – „Piróg” – Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Ku przyszłości” z Sokołowa Podlaskiego
III miejsce – Nalewka żołędziowa Jolanta Pitura z Gminy Dębe Wielkie
Wyróżnienia:
– Sękacz – Marek Andrzejewski z Wilna
„Cynamonowe suchary Marszałka” Cukiernia Babeczki z Sulejówk
W konkursie „Na najsmaczniejsza potrawę na Szlaku Wielki Gościniec Litewski” przyznano trzy nagrody:
I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko – zdobyła Szynka pieczona na chrzanie zgłoszona przez Panią Irenę Zawadzką z Żulina
II miejsce – Karkówka w ziołach z ziemniakami Ewa Mitowska z Seroczyna
III miejsce – Chołodziec litewski z „Pana Tadeusza” – Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Ku przyszłości” z Sokołowa Podlaskiego Wyróżnienia:
– Chrzan gotowany na maślance – Elżbieta Królak z Łazisk;
– Parzybroda – Stanisława Góral z Żulina.
Swoją nagrodę za trzy najciekawsze produkty w ramach konkursu „Gościniec z podróży” przyznali także zaproszeni na wydarzenie dziennikarze. I tak I miejsce oraz Kielich przyznali Cukierni Babeczki z Sulejówka za „Cynamonowe suchary Marszałka” – nagroda przyznana za nawiązanie do historii miasta Sulejówka oraz osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaproponowane ciasteczka są przygotowywane według oryginalnej receptury, były to ulubione ciasteczka Marszałka. Natomiast wyróżniania przyznali: Krystynie i Stefanowi Ambroziakom z Sokołowa Podlaskiego za Miód Akacjowy w plastrze dziewiczym, Witoldowi Kalinowskiemu z Tchórznicy (gmina Sabnie) za Nalewkę z kwiatu czarnego bzu „Napój Jaćwingów” oraz Halinie Jadwidze Gontarz z Liwa (gmina Liw) za estetykę i niekonwencjonalny sposób podania serów dojrzewających i wędzonych.
Ponadto Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski przyznała nagrodę specjalną, Kielich Wojciecha dla Koła Emerytów Dobre za zaangażowanie pań, pogodę ducha, prezentację na stoisku, występ na scenie oraz przygotowanie regionalnych potraw. Stoisko Gminy Dobre przyciągało zwiedzających energią, przygotowanymi smakołykami oraz poczuciem humoru.
Kolejny turniej dopiero za rok, ale już teraz zapraszamy Was do odwiedzenia uroczych miejscowości na Wielkim Szlaku Litewskim i spróbowania miejscowych smakołyków.
- Dębska Kawa Żołędziówka
Więcej informacji o szlaku znajdziecie na:
www.wielkigoscinieclitewski.pl