Gruzja – raj nie tylko dla amatorów wina

Piękne widoki, nieskalana jeszcze zbyt mocno działalnością człowieka natura, cudowny klimat – to za ich sprawą Gruzja przyciąga coraz większą liczbę turystów. O rosnącej popularności tego kraju decydują też pyszna kuchnia oraz wyborne trunki.

Bez wątpienia warto skusić się na gruzińskie wina. Jednak kraj ten nie tylko winem stoi. Niewiele osób wie, że drugim pod względem popularności alkoholem jest tu wytrawna wódka (lub jak kto woli winiak) pod nazwą czacza, stanowiąca odpowiednik włoskiej grappy czy bałkańskiej rakiji. Zawiera ona od 40 do 50% alkoholu i produkowana jest z wytłoków winogronowych. A, że w na stokach Kaukazu uprawia się różne odmiany winorośli (np. saperavi czy rkatsiteli), stąd odmienne pod względem smaku i aromatu warianty tego trunku. W sprzedaży coraz częściej można też spotkać czaczę przed butelkowaniem dojrzewającą w dębowych beczkach. Ta wytrawna wódka idealnie pasuje do potraw z wieprzowiny i baraniny. Serwuje się ją także na zakończenie posiłku lub spotkania ze znajomymi. Bywa również podawana jako aperitif.

Czacza z piwnicy Marani
Lokalnej gruzińskiej wódki można skosztować nie tylko podczas podróży do tego kraju. Oferuje ją także oficjalny internetowy sklepie firmy Marani, która zajmuje się importem, a przed wszystkim produkcją wybornych win i alkoholi mocnych. Należąca do niej winiarnia znajduje się w Kachetii – najsłynniejszym regionie winiarskim Gruzji. Sklep www.winanawidoku.pl ma w ofercie cztery warianty czaczy. Są to:

  • Marani Chacha Rkatsiteli,
  • Marani Chacha Saperavi,
  • Marani Chacha Mtsvane,
  • Marani Chacha Barrique.

Każda z nich powstaje w procesie podwójnej destylacji tradycyjną metodą i jest do momentu butelkowania przechowywana w piwnicy Marani. Wariant Barrique dodatkowo przez około sześć miesięcy dojrzewa w dębowych beczkach, dzięki czemu nabiera aromatów wanilii i dębiny oraz delikatnego i harmonijnego smaku. Z tych względów jest on nieco droższy – jego półlitrowa butelka kosztuje 50 zł, podczas gdy cena trzech pozostałych to 45 zł za 0,5 l.

Więcej informacji na stronach www.winanawidoku.pl oraz www.marani.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *