Lubicie pizzę? Marcin Sikora – doświadczony szef kuchni i autor bloga Wcinaj Polskę, proponuje rodzimą alternatywę dla tego włoskiego przysmaku. Jest nią podpłomyk staropolski z wędzonym pstrągiem, szpinakiem i oscypkiem.
Podpłomyk to najstarsza forma chleba. Jego historia sięga czasów dawnych Słowian, którzy jedli go jako dodatek do wszystkich potraw. Podpłomyk ma postać małego placka pieczonego na żarze (stąd jego nazwa). Przygotowuje się go z mąki i wody, bez użycia drożdży. Marcin Sikora proponuje podać go z wędzonym pstrągiem i oscypkiem, jednak wy możecie położyć na placek dowolne składniki, na które w danym momencie macie ochotę.
Podpłomyk staropolski z wędzonym pstrągiem, szpinakiem i oscypkiem
Czas przygotowania: ok. 40 minut
Składniki (na 2 podpłomyki):
- ½ szklanki mleka
- 1 szklanka mąki, odrobina do podsypania
- 1 łyżeczka suszonego lubczyku
- sól do smaku
- 50 ml oleju rzepakowego
- 150 g filetów z wędzonego pstrąga (może być łosoś)
- 12 plastrów sera oscypek (może być rolada ustrzycka)
- pestki z ½ granata
- 1 nieobrany, dobre wyczyszczony ziemniak, pokrojony w cieniutkie plastry (jak na chipsy)
- 50 g świeżego szpinaku
- 2 ząbki czosnku (posiekanego lub wyciśniętego przez praskę)
- ½ suszonego rozmarynu
Wykonanie:
Do miski wlej mleko, dodaj przesianą mąkę, lubczyk i szczyptę soli. Zagnieć ciasto (powinno mieć konsystencję jak na makaron). Piekarnik rozgrzej do temperatury 200°C i nagrzej w nim blachę. Przygotowane wcześniej ciasto podziel na dwie równe części. Każdą część rozwałkuj na cienki krągły placek. Rozgrzaną blachę wyjmij z piekarnika, posmaruj olejem i połóż na niej pierwszy placek i włóż go do piekarnika. Piecz, aż placek się zarumieni. Następnie obróć go na drugą stronę i poczekaj, aż się zarumieni. Pozostały olej połącz z posiekanym czosnkiem i rozmarynem. Posmaruj nim zarumieniony placek i ułóż na nim pokrojone ziemniaki, pstrąga, sześć plasterków oscypka. Tak przygotowany podpłomyk piecz w piekarniku do momentu aż ser się rozpuści Wyjmij danie z piekarnika, przełóż na talerze i posyp pestkami granatu oraz świeżym szpinakiem. Z drugą częścią ciasta postępuj w analogiczny sposób.
Rada:
Tak przygotowany podpłomyk smakuje idealnie z winem z owoców, np. Rose Winiarnia Zamojska

Na zdjęciu od lewej: sommelier Tomasz Potrzebowski i szef kuchni Marcin Sikora
Marcin Sikora to pochodzący z Lubelszczyzny ambasador marki Winiarnia Zamojska i wieloletni szef kuchni Restauracji Esencja w czterogwiazdkowym Artis Hotel & SPA w Zamościu, a także wielki fan kuchni polskiej, która – jak sam podkreśla – ukształtowała jego charakter kulinarny. Można się o tym przekonać śledząc bloga Wcinaj Polską, którego jest autorem. Marcin Sikora prezentuje tam własne interpretacje kuchni staropolskiej.