Firma Henkel zdecydowała się zastosować w opakowaniach swoich produktów tworzywa sztuczne, będące wynikiem innowacyjnej metody chemicznej obróbki plastikowych odpadów. Przekonał ją do tego fakt, że opakowania te okazały się tak samo dobre jak te wytworzone z użyciem surowca pochodzącego bezpośrednio z ropy naftowej.
Pilotażowy projekt ChemCycling dotyczy opakowań płynu do prania Perwoll i został wdrożony we współpracy z firmami BASF i Alpla. – Uważamy, że chemiczny recykling ma ogromny potencjał jako uzupełnienie dla konwencjonalnego procesu mechanicznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych mówi dr. Thorsten Leopold, szef działu International Packaging Development Home Care w firmie Henkel. – Mechaniczny recykling ma swoje ograniczenia, ponieważ nie wszystkie odpady z tworzyw sztucznych można przetworzyć na materiał, który nadaje się do ponownego wykorzystania. Za to dzięki chemicznemu recyklingowi surowiec pochodzący bezpośrednio z ropy naftowej można zastąpić surowcem pozyskanym z przetworzonego plastiku. Ten projekt to przełomowy i ważny krok na drodze do wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego – dodaje.
Na czym to polega?
W procesie mechanicznego recyklingu oddzielone odpady plastikowe są mielone, filtrowane i zamieniane w granulat. Niestety, jakość powstałego w wyniku tego procesu surowca może być jedynie tak dobra, jak jakość „materiału wyjściowego”, a np. plastik zanieczyszczony i kolorowy ją obniżają. Poza tym tworzyw sztucznych nie da się przetwarzać mechanicznie bez końca. W przypadku recyklingu chemicznego jest inaczej, bo mogą do niego trafić również te odpady, które nie nadają się już do obróbki mechanicznej. Co więcej, opakowania wyprodukowane z udziałem surowca wytworzonego na drodze chemicznego recyklingu mają równie wysoką jakość i zachowują się identycznie jak te wytworzone z użyciem surowca pochodzącego bezpośrednio z ropy naftowej.
Całościowe podejście
Projekt ChemCycling to kolejny element strategii produkcji opakowań przyjaznych środowisku. Henkel ma na swoim koncie także wiele innych innowacji w tym obszarze. Eksperci tej firmy opracowali na przykład pierwsze czarne opakowania widoczne dla urządzeń sortujących i dzięki temu nadające się do recyklingu. Firma rozumie także, że jednym z kluczowych wyzwań – obok wytwarzania opakowań zdatnych do wielokrotnego przetwarzania – jest usunięcie ze środowiska zalegających plastikowych odpadów. Stąd od 2017 r. współpracuje z organizacją Plastic Bank. Prowadzi ona zbiórki plastikowych śmieci wśród mieszkańców Haiti, Filipin, Indonezji i Egiptu, którzy mogą wymieniać je na pieniądze, produkty lub usługi. Pozyskany z recyklingu tych odpadów materiał, tzw. Social Plastic, Henkel wykorzystuje od lipca br. przy wytwarzaniu własnych opakowań.
Więcej informacji na stronie: www.henkel.com/plastic