Odkryj polskie korzenie w Mołdawii

Narodowy Związek Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (National Inbound Tourism Association of Moldova) był wystawcą 28. Targów Tour Salon, które odbyły się w Poznaniu w dniach 17-19 lutego. Reprezentanci Mołdawii, kraju o bogatej historii, tradycjach i słynącego z wielowiekowej tradycji wyrobu wina, zapraszali do odwiedzenia stoiska 46 w pawilonie 7 oraz na prezentację pt. „Odkryj polskie drogi do korzeni”, która miała miejsce 18 lutego o godzinie 11.00 na Scenie Kultury.

Moldova_ANTRIM_7

Mołdawia to jeden z mniej znanych Polakom wakacyjnych kierunków w Europie. Dlatego też jej przedstawiciele starają się przyciągnąć uwagę turystów i zachęcić ich do podróży do malowniczego kraju położonego między rzekami Dniestr i Prut. Do atrakcji turystycznych tego południowo-wschodniego europejskiego państwa zaliczają się cerkwie i monastyry, twierdza z XVII w. w Sorokach czy kompleks archeologiczno-krajobrazowy Stare Orhei. Jednym z najbardziej znanych produktów mołdawskich jest wino, które na tych terenach wytwarzane jest od tysięcy lat.

Moldova_ANTRIM_6

Tradycja produkcji win

Jak mówi Emilian Dzugas, prezes Narodowego Związku Turystyki Przyjazdowej Mołdawii, kraj ten był promowany na targach m.in. poprzez szlaki winne oraz winiarnie. – Tradycja wyrobu wina to bardzo ważna część naszej kultury. Praktycznie każda rodzina w mołdawskiej wsi ma własny przepis – podkreśla Emilian Dzugas. – W Mołdawii jest ok. 140 winiarni, z których 24 eksportuje wina do Polski. Produkcja wina odpowiada za 4% PKB. Winne piwnice w Mołdawii zostały odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższe i największe na świecie – dodaje.

Moldova_ANTRIM_3

Mołdawia posiada bardzo dobre warunki do uprawy winorośli. Rosną tam różne szczepy: klasyczne europejskie (73%), kaukaskie (17%) oraz lokalne (10%). Spośród białych wyróżniają się Feteasca Alba, Feteasca Regala i Viorica, a czerwonych Feteasca Neagra i Rara Neagra.

Narodowy Dzień Wina obchodzony jest w pierwszy weekend października, kiedy to zbierane są ostatnie w roku winogrona. Mieszkańcy i turyści spędzają to święto na wspólnej zabawie, tańcach, degustacji wina i smakowaniu lokalnej kuchni.

Moldova_ANTRIM_1

Polsko-mołdawskie relacje – historia i teraźniejszość

Polsko-mołdawskie stosunki datowane są na XIV wiek, kiedy kraje sąsiadowały ze sobą, a ludność wspólnie stawiała opór ekspansji osmańskiej. Przez wieki wytworzyły się więc nie tylko więzi handlowe i kulturowe, ale także przyjacielskie i duchowe.

Moldova_ANTRIM_4

Podczas targów przedstawicielom Mołdawii zależało na dotarciu zarówno do polskich organizatorów turystyki, klientów indywidualnych, jak i importerów win. Zachęcali oni do podróży w czasie i odkrycia polskich dróg do korzeni, Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju Mołdawii, a także odkrycia zabytków architektury, miejsc kultu i miejscowości przez nich założonych. Na prezentacji, która odbyła się drugiego dnia targów o godzinie 11.00 obecni byli  mołdawscy touroperatorzy i przedstawiciele winiarni (Tatra Bis, Visit Moldova, Solei and Maurt). Po prezentacji na stoisku Mołdawii odbyła się degustacja lokalnych win, rozmowy z potencjalnymi partnerami, a także loteria, w której można było wygrać butelkę wina czy marciszory – tradycyjne ozdoby przygotowywane na święto wiosny.

Moldova_ANTRIM_2

________

Mołdawia to kraj europejski o powierzchni 33 843 km kw. zamieszkany przez ponad 3,5 miliona osób. Stolicą i największym miastem jest Kiszyniów z populacją ponad 674,5 tys. mieszkańców. Zgodnie z danymi Narodowego Biura Statystyki (www.statistica.md), od stycznia do końca czerwca 2016 roku kraj odwiedziło niemal 87 000 turystów. Więcej informacji o turystyce znajduje się na stronie www.moldova.travel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *