Nowe piekarniki OptiBake od marki Gorenje z opcją samoczyszczenia

Każdy z nas, kto korzysta z piekarnika wie, że utrzymanie go w czystości jest nie lada wyzwaniem. Producenci AGD znaleźli na tą bolączkę sposób, oferując piekarniki z funkcją samoczyszczenia. Na czym polega zatem czyszczenie pyrolityczne, katalityczne i parowe? Czy istnieje piekarnik, który sam czyści się?

Czyszczenie pyrolityczne

PyroClean to najbardziej skuteczny sposób czyszczenia wnętrza piekarnika. Polega na rozgrzaniu urządzenia do bardzo wysokiej temperatury, dochodzącej nawet do 500°C. W trakcie czyszczenia wszystkie zanieczyszczenia zwęglają się i zamieniają w popiół, nawet te, które znajdują się w najmniej dostępnych zakamarkach piekarnika. Podczas czyszczenia pyrolitycznego należy usunąć z wnętrza piekarnika wszystkie elementy, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury tj. ruszt, rożna, naczynia do pieczenia. W trakcie trwania cyklu, drzwi piekarnika są automatycznie blokowane, co uniemożliwia otwarcie rozgrzanego do kilkuset stopni piekarnika. Urządzenia z funkcją czyszczenia pyrolitycznego są wyposażone aż w cztery szyby, które oczywiście nagrzewają się, ale nie do tego stopnia, aby ktoś mógł poparzyć się. Gdy schłodzimy piekarnik po czyszczeniu, wystarczy zetrzeć resztki popiołu wilgotną ściereczką, gąbką czy papierowym ręcznikiem, aby jego wnętrze było nieskazitelnie czyste i gotowe do kolejnych kulinarnych wyzwań.

Jak często należy czyścić piekarnik? Wszystko zależy od tego jak często z niego korzystamy. Producenci zalecają uruchomienie programu czyszczenia pyrolitycznego przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu unikniemy nagromadzenia zabrudzeń. Piekarnik z funkcją czyszczenia pyrolitycznego to idealne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego, w którym regularnie korzysta się z piekarnika. Idealnie sprawdzi się zwłaszcza wśród alergików uczulonych na chemiczne środki czystości.

Katalityczne czyszczenie  

CataClean to katalityczne czyszczenie piekarnika, które prowadzi do spalania resztek tłuszczów i osadów. Piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego są wyposażone w specjalne panele pokryte tzw. emalią katalityczną. Powierzchnia wkładów katalitycznych zawiera mikropory, które wyłapują zanieczyszczenia powstające w wyniku obróbki termicznej. Za każdym razem, kiedy piekarnik osiągnie temperaturę około 200˚C podczas procesu pieczenia, katalityczne wkłady automatycznie zaczynają wchłaniać tłuszcz i zanieczyszczenia. Zabrudzenia poddane procesowi katalizy ulegają częściowemu rozpadowi, czyli utlenianiu, a wszelkie pozostałości z procesu spalania można z łatwością usunąć po wychłodzeniu urządzenia. Należy pamiętać, że powierzchni katalitycznej nie należy czyścić ostrymi, drucianymi gąbkami, ponieważ można ją uszkodzić i wówczas nie będzie działać w pełni efektywnie. Na szczęście nowoczesne piekarniki są zwykle pokryte specjalną, wytrzymałą emalią, która znacznie ułatwia ich czyszczenie, nawet z przypalonych resztek tłuszczu. Dzięki takim rozwiązaniom można zrezygnować ze stosowania silnych środków chemicznych, które mają działanie drażniące.

Czyszczenie parowe 

Czyszczenie parowe, zwane czyszczeniem hydrolitycznym lub hydrolizą to bardzo prosta metoda wspomagająca usuwanie zaschniętych zabrudzeń z wnętrza piekarnika. Jak to działa? Do piekarnika należy wlać niewielką ilość wody, która pod wpływem temperatury zaczyna parować. Para wodna zmiękcza zabrudzenia i sprawia, że z łatwością można je usunąć. Najnowsze modele piekarników są wyposażone w dedykowaną funkcję czyszczenia parowego – AquaClean, dzięki niej urządzenie ustawia automatycznie takie parametry jak czas i temperaturę. Wystarczy wlać jedynie wodę do specjalnego pojemnika i uruchomić funkcję, aby uzyskać doskonałe efekty czyszczenia.

Nowe piekarniki OptiBake od marki Gorenje mają wszystkie trzy opcje samoczyszczenia. Dzięki nim twój piekarnik zachowa idealną czystość, a Ty możesz poświęcić swój czas wyłącznie na gotowanie i przyjemności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji na: https://pl.gorenje.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *