Nałęczowianka robi milowy krok w dziedzinie ekologii

Od poniedziałku, 25 listopada w sieci sklepów Lidl dostępna będzie limitowane edycja wody mineralnej Nałęczowianka w litrowej butelce PET z 50% zawartością plastiku z recyklingu.

Jest to fakt godny odnotowania, ponieważ wcześniej wody w butelkach o tak małej pojemności, wykonanej z wykorzystaniem plastiku pochodzącego z recyklingu (czyli tzw. rPET) na naszym rynku nie było. Stworzenie bezpiecznego opakowania z udziałem tego tworzywa jest bowiem tym większym wyzwaniem, im mniejsza butelka. Co ważne, Nałęczowianka w litrowej butelce to jeden z najchętniej wybieranych przez konsumentów produktów w portfolio marki. – Nałęczowianka 1 l cieszy się taką popularnością wśród konsumentów, ponieważ wystarcza na znaczną część dnia, a dzięki swojej poręczności może towarzyszyć konsumentom w każdym momencie – mówi Katarzyna Sternowska, brand manager Nałęczowianki. Za pośrednictwem tego produktu idea recyklingu ma więc szansę trafić do szerokiego grona odbiorców. Dodajmy, że proekologiczne działania Nestlé Waters Polska (właściciel marki Nałęczowianka) na tym się nie skończą. Już w przyszłym roku firma planuje wprowadzić kolejne wyroby w opakowaniach z surowców wtórnych.

Dlaczego warto przetwarzać PET?
Korzyści z recyklingu plastikowych butelek obejmują zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach, ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz ochronę zasobów naturalnych. Recykling plastiku zmniejsza ilość wykorzystanej energii i zużytych zasobów (takich jak woda, ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel) potrzebnych do wytworzenia nowego tworzywa sztucznego. Citeo, francuska instytucja zajmująca się gospodarką odpadami, podaje, że dzięki 1 tonie PET poddanego recyklingowi we Francji oszczędzamy:

  • 11 100 kWh – tj. równowartość 1 roku zużycia energii w 2 domach we Francji,
  • 2 tony CO2, czyli 21 500 km jazdy samochodem we Francji,
  • 670 l wody, co odpowiada 33 cyklom zmywarki do naczyń.

Los butelki w rękach konsumenta
Aby jednak recykling plastiku był możliwy, konieczna jest odpowiednia segregacja odpadów przez konsumentów. Jeśli wyrzucimy butelkę PET do właściwego kosza przeznaczonego na tworzywa sztuczne (najczęściej jest on koloru żółtego), ma ona szansę na „drugie życie”. Każdy z nas może więc przyczynić się do zwiększenia poziomu recyklingu, a co za tym idzie – do ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *