Musztarda piwna ROLNIK® w kufelku

Musztarda kojarzy się głównie z dodatkiem do dań z grilla, jednak o ile grillowanie jest „na czasie”, to smak musztardy znano już w czasach starożytnego Rzymu. Przez wieki pełniła różne funkcje – od afrodyzjaku, po lek na wszystko. Pliniusz Starszy, rzymski pisarz i botanik wymienił 40 leków, których głównym składnikiem była gorczyca. Już wówczas odkryto jej właściwości przeciwreumatyczne, antybakteryjne, wspomagające trawienie, a nawet obniżające ciśnienie krwi.

Marka Rolnik jest producentem musztardy piwnej w tradycyjnym i charakterystyczny szklanym słoiczku w kształcie „kufelka” do piwa. Musztarda zawiera w swym składzie 19% gorczycy, jest idealnie wyważona pod względem smaku. Delikatna kremowa konsystencja plus subtelny akcent goryczki czyni z niej doskonały dodatek do kiełbasek, parówek, mięsa, wędlin, a także do sałatek, jajek i pieczonej kaszanki. Kubeczek musztardy o zawartości 275 ml, znajdziemy prawie w każdym sklepie spożywczym. Warto dodać, że musztarda zawiera niewiele kalorii, bo ledwie 10 kcal w jednej łyżeczce i przyspiesza spalanie kalorii o 5-10%.

Musztarda_piwna_277ml kopia

Wykonywany zawód –  musztardnik

Wieki średnie to rozkwit popularności musztardy, która stała się powszechna nawet na chłopskich stołach. Z czasem musztarda stawała się coraz bardziej wykwintnym dodatkiem. Znaczenie musztardy w epoce wczesnego średniowiecza potwierdza fakt, iż na dworze papieskim zrodził się lukratywny zawód musztardnika. Papież Jan XXII, chcąc zapewnić pracę bratankowi, mianował go papieskim musztardnikiem. Wzorem dworu papieskiego wkrótce niemal każdy wielki pan pragnął również posiadać takiego specjalistę.

Musztarda po obiedzie

Do Polski musztarda dotarła wraz z Napoleonem. Jednak początkowo Polacy nie znali jej właściwego zastosowania. Zgodnie z anegdotą Napoleon widząc, jak Polacy jedzą musztardę łyżeczkami na deser, ze zgrozą zawołał: „Ależ to musztarda po obiedzie”.

Klasyk

Musztarda to nic innego jak m.in. odpowiednio zmielone ziarna gorczycy z dodatkiem octu, soli i cukru. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, zatem ważny jest gatunek gorczycy, poziom rozdrobnienia, proporcje podstawowych składników. Musztarda to zarówno dobry dodatek do mięs pieczonych i grillowanych, jak i składnik marynat, dzięki którym mięso jest bardziej kruche i soczyste. Bez musztardy nie byłoby klasycznego francuskiego sosu vinaigrette, w którym wyrazista musztarda pełni kluczową rolę.

Cena w sklepie:

Musztarda piwna ROLNIK® (275 ml): 4 zł

Do kupienia w handlu tradycyjnym jak i nowoczesnym na terenie całego kraju.

Więcej informacji na: www.rolnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *