W 2019 roku sieć hurtowni Makro zainaugurowała projekt, dzięki któremu w ponad 90 restauracjach można spróbować polskich dań zainspirowanych lokalnymi, historycznymi smakami. Lokale te znajdują się w pięciu regionach kraju.
Kuchnia polska nie ogranicza się jedynie do pierogów, żurku czy schabowego. Zaliczają się do niej również: śledź marynowany a’la minóg, piramidalne kanapki, szarlotka z jabłek i gruszek, zupa brzadowa czy czarny makaron z szyjkami raka i koprem. Te i inne potrawy znaleźć można w menu ponad 90 restauracji na tzw. szlaku kulinarnym. Projekt obejmuje Zakopane i Podhale, Warszawę, Kraków, Trójmiasto i Pomorze oraz Wrocław i Dolny Śląsk.
Dawne przepisy w nowej odsłonie
Receptury ponad 100 dań, które trafiły do kart restauracji w tych pięciu regionach zostały stworzone podczas zorganizowanych przez Makro Polska warsztatów dla szefów kuchni. Inspirując się zapomnianymi recepturami i technikami gotowania dawnych kuchmistrzów, które przetrwały w książkach i zapiskach stworzyli oni nowoczesne odsłony potraw kuchni polskiej. Szefowie nie tylko przełożyli dawne receptury na język współczesnej gastronomii, ale również uzupełnili je o charakterystyczne smaki lokalnych kuchni. W ten sposób powstała na przykład golonka po pomorsku podawana z krokietem z kapustą i grzybami, kminkiem i koncentratem pomidorowym. Tradycyjny przepis na omlet przemienił się zaś w ulubiony przysmak królowej Marysieńki Sobieskiej – lekko zasmażony, puszysty i sycący w wersji słodkiej lub wytrawnej. Czołowi przedstawiciele branży gastronomicznej mieli okazję skosztowania historycznych dań w nowoczesnych interpretacjach podczas inaugurujących projekt Historycznych Stołów Kulinarnych. Odbyły się one w czterech miastach: Zakopanem, Warszawie, Krakowie oraz Sopocie.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Szlak kulinarny to jeden z elementów prowadzonego przez Makro programu Polskie Skarby Kulinarne. Ma on na celu zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju. Więcej informacji o programie, w tym także listę lokali serwujących dawne polskie potrawy w nowych odsłonach można znaleźć na stronie: www.polskieskarby.pl