Le Grand Noir – wino o buntowniczej duszy

Znak rozpoznawczy trunków tej marki stanowi  czarna owcą. Skąd ten pomysł? Powody są dwa: jeden odwołuje się do podejścia twórców wina, drugi – do historii regionu, z którego ono pochodzi.

Z badań* wynika, że określenie „czarna owca” budzi w większości z nas negatywne skojarzenia. Jednak po głębszej analizie okazuje się, że jest to pojęcie niejednoznaczne i bardzo pojemne. Kojarzy się bowiem z odmiennością i niezrozumieniem przez innych, ale też z wytrwałym dążeniem do obranego celu, życiem według własnych zasad, byciem sobą.

Skąd czarna owca?
Jak się okazuje podążanie własną drogą potrafi być bardzo inspirujące i dać zaskakująco dobre owoce. Dowodzi tego wino Le Grand Noir, którego twórcy – Robert Joseph i Hugh Ryman, uchodzą w branży „czarne owce”. Postanowili oni stworzyć wino o buntowniczej duszy i pójść w jego produkcji wbrew schematom, przełamując klasyczne, wielowiekowe tradycje winiarskie Francji, świeżym i zaskakującym spojrzeniem typowym dla Nowego Świata. W efekcie powstało wino Le Grand Noir, które wyróżnia się na tle innych, gwarantując amatorom tego trunku nowe doznania.
Czarna owca na etykietach pojawiła się także ze względów historycznych. Winogrona, z których wytwarza się wino Le Grand Noir uprawiane są na terenach, gdzie w XIII wieku działali katarowe – członkowie jednego z aktywnych wówczas we Francji ruchów religijnych. Ze względu na czarne opończe, jakie nosili nazywano ich ,czarnymi owcami chrześcijaństwa’’. Mimo tego miana, głoszone przez nich poglądy wcale nie były złe. Katarowie wzywali m.in. do zapewnienia równość kobiet i mężczyzn, ubóstwa kleru oraz pozbycia się bogactw przez kościelnych dostojników.

Cena i dostępność
Wino marki Le Grand Noir oferowane jest w różnych wariantach szczepowych i smakowych, a szeroki asortyment gwarantuje, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Kupić je można w sklepach sieci takich jak Carrefour, Makro, Selgros, Żabka, Polo Market, Piotr i Paweł czy Stokrotka oraz na stacjach Orlen. Butelki o pojemności 0,75 l kosztują ok. 35,00 zł.

Importer i dystrybutor: TiM
Więcej informacji na stronie: www.tim-wina.com.pl

* badanie przeprowadzone w lipcu 2019 r., na zlecenie marki Le Grand Noir przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *