Kosmetyki, które zrobisz z tego, co masz w kuchni

Walory odżywcze kaszy, ryżu czy płatków owsianych są powszechnie znane. Nie wszyscy wiedzą jednak, że można je nie tylko jeść, ale również wykorzystać jako składnik domowych specyfików poprawiających wygląd i kondycję skóry. Katarzyna Świętochowska – ekspert z firmy Sawex podpowiada jak je przygotować.

Wbrew pozorom samodzielne wykonanie toników, maseczek czy peelingów nie jest skomplikowane. Takie kosmetyki mają też wiele zalet: są znacznie tańsze niż te sprzedawane w drogeriach, ekologiczne, naturalne i bezpieczne, bo pozbawione konserwantów czy substancji zapachowych, które potrafią uczulać. Zanim zaczniemy regularnie stosować taki specyfik możemy też przygotować sobie niewielką jego porcję i przetestować na małym fragmencie skóry. Jeśli się nie sprawdzi, strata nie będzie tak bolesna jak w przypadku zakupu dużego opakowania gotowego preparatu w sklepie.

Ryż na twarz
Zdaniem Katarzyny Świętochowskiej produktem doskonałym do przygotowania domowych kosmetyków jest brązowy ryż. Z jego pomocą wykonamy m.in. zmiękczający i rozświetlający skórę tonik. Aby go uzyskać potrzebujemy woreczka brązowego ryżu, który wsypujemy do miseczki i zalewamy gorącą, przegotowaną wodą, tak, aby sięgała ok. 2 cm ponad poziom ryżu. Powstałą miksturę odstawiamy na kilka godzin, co jakiś czas mieszając. Gdy płyn stanie się mętny przelewamy go do butelki i wstawiamy do lodówki, gdzie może być przechowywany nawet do 3 dni. Ryż brązowy może też posłużyć do przygotowania maseczki. Oto jej receptura. Dwie, trzy łyżki ryżu gotujemy, a wodę z gotowania odlewamy do osobnego naczynia. Do ryżu dodajemy łyżką ciepłego mleka oraz łyżką miodu i mieszamy na gładką pastę. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy i pozostawiamy na ok. 20–30 minut. Następnie delikatnie zmywamy płatkami kosmetycznymi i wodą pozostałą po gotowaniu ryżu.

Płatki owsiane dla wrażliwej
– Występujące w ziarnach owsa składniki odżywcze działają kojąco na skórę, zmiękczając ją i nawilżając. Z tego względu preparaty na bazie płatków owsianych są polecane zwłaszcza osobom, które mają skórę alergiczną czy atopową – wyjaśnia ekspertka firmy Sawex i podaje przepis na peeling dla nich. Aby go przygotować wystarczy garść płatków owsianych zalać gorącą wodą (lub mlekiem) i odstawić na kilka minut. Przestudzoną papkę (do której można dodać odrobinę miodu) nakłada się na skórę masując ją okrężnymi ruchami a następnie spłukuje letnią wodą. Płatki owsiane sprawdzą się też jako składnik domowej maseczki. Jej składniki, czyli 2 łyżki kakao, 3 łyżki zmielonych płatków owsianych, 3 łyżki jogurtu naturalnego i 1 łyżka miodu, należy ze sobą wymieszać i pozostawić na skórze przez ok. 15-20 minut a następnie spłukać letnią wodą. Jeśli mikstura będzie zbyt gęsta można rozcieńczyć ją jogurtem lub mlekiem.

Peeling kaszą
O ile płatki czy ryż są stosunkowo popularnymi składnikami domowych kosmetyków, o tyle po kasze sięga się znacznie rzadziej. – Tymczasem ich niewielkie ziarenka wcierane w ciało delikatnie usuną stary naskórek i wygładzą skórę – przekonuje Katarzyna Świętochowska. Aby przygotować domowy peeling wystarczy rozgnieść w moździerzu lub rozdrobnić za pomocą blendera albo miksera garść kaszy jaglanej, dodać 3 łyżki oliwy i łyżkę ciepłej wody. Taką miksturą okrężnymi ruchami masujemy wilgotne ciało a następnie spłukujemy. Podobny kosmetyk, tym razem na bazie kaszy gryczanej jest polecany do pielęgnacji dłoni. Jak go zrobić? Wystarczy niewielką ilość kaszy połączyć z odrobiną wody, sokiem z cytryny oraz jogurtem naturalnym. Wmasować go w skórę i spłukać po kilku minutach.

Nie „produkuj” na zapas
W przypadku domowych kosmetyków należy pamiętać o jednym. Otóż, w związku z brakiem substancji konserwujących nie mogą być one długo przechowywane, ponieważ istnieje ryzyko, iż stracą swoje właściwości a nawet ulegną zepsuciu. Najlepiej więc przygotowywać je w ilościach, które zostaną na bieżąco zużyte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *