Kulinaria są nieodłączną częścią dziedzictwa narodowego. Czy można wyobrazić sobie podróż do Włoch lub Grecji pozbawioną tamtejszych smaków? Podobnie jest z kuchnią polską – to dziedzictwo tworzone przez pokolenia. Smaki dzieciństwa, które wprawiają w zachwyt i pozwalają choć na chwilę wrócić do przeszłości.
Taką podróż w czasie zapewnia książka wydawnictwo Zwierciadło, która zdradza kolejną porcję kulinarnych sekretów gromadzonych przez sto lat przez członków rodziny Winnych. Czytelnicy znajdą w niej w kilkadziesiąt przepisów na przetwory i nalewki, które wiele osób właśnie teraz przygotowuje albo planuje przygotować. Konia z rzędem temu, kto oprze się smakołykom Broni Winnej – jej wiśniowej konfiturze wzbogaconej nutą pigwy lub dżemowi aroniowo-gruszkowemu.
Autorka o niezwykłych korzeniach
Książka, która miała swoją premier tej wiosny, to dzieło Ałbena Grabowskiej – popularnej i cenionej polskiej powieściopisarki, która swoje niespotykane imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii, studia medyczne skończyła na warszawskiej Akademii Medycznej. Jako neurolog pracowała m.in. w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie oraz w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Ałbena Grabowska nie planowała pisarskiej kariery. Za pióro chwyciła, chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swojej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka: „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Kolejną pisarka stworzyła na prośbę syna, który zapragnął, by powstała książka o nim i dla niego. Tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia.
Z książki na ekran
Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza jednak przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”. Tytułowi Winni to wielopokoleniowa rodzina z podwarszawskiego Brwinowa. Zwykli ludzie żyjący w niezwykłych, bardzo burzliwych czasach. Zmagający się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. W trzech tomach sagi poznajemy ich w przededniu wybuchu I wojny światowej i towarzyszymy przez następne sto lat. Prośby czytelników spragnionych powrotu bohaterów popularnej trylogii sprawiły, że w roku 2018 ukazała się książka „Stulecie Winnych. Opowiadania”. Losy rodziny Winnych zachwyciły nie tylko czytelników. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy. Na jej kanwie powstał też serial telewizyjny, w którym pisarka zagrała dwie niewielkie role.
Prywatnie Ałbena Grabowska jest mamą trójki dzieci – Julka, Aliny i Franka. Mimo że coraz więcej czasu poświęca pisaniu, wciąż jest aktywna zawodowo – przyjmuje pacjentów w jednej z przychodni w podwarszawskim Brwinowie.