Hévíz: Twoja destynacja na wypoczynek na Węgrzech

Szukasz miejsca na relaks, w którym można popływać, pojeździć na rowerze i wybrać się na spacer w lesie? Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że specyficzny mikroklimat jeziora w Hévíz w sposób szczególny wpływa nie tylko na ciało i umysł, ale sprzyja również produkcji wina. Na „spragnionych” gości na wzgórzu w Egregy czeka rząd nastrojowych winiarni. Oprócz starorzymskiego ogrodu, ważną częścią ekspozycji Muzeum w Egregy jest naczynie gliniane opatrzone napisem „da bibire”, co znaczy „daj się napić”, które stanowi jednoznaczny dowód na to, że już i Rzymianie gasili pragnienie tutejszymi wybornymi winami. Najsłynniejsze wino okolicy, cserszegi fűszeres, pochodzi z sąsiedniego Cserszegtomaj. Powstało z dwóch odmian winogron: irasi olivér i czerwonego tramini i winno dostarczać jego miłośnikom takiej samej przyjemności jak bukiet wręczony kobiecie.

Mamy dla Ciebie 10 powodów, aby odwiedzić uzdrowisko Hévíz na Węgrzech, które jest ulubionym celem podróży coraz większej liczby polskich turystów.

1. Dogodny dojazd – Hévíz jest usytuowane na południowo-zachodniej części Balatonu, w odległości 200 km od Budapesztu i Wiednia, 620 km od Krakowa i 780 km od Warszawy. Tylko kilka godzin podróży, żeby doświadczyć unikalności tego miasta o każdej porze roku.

2. Wyjątkowe jezioro termalne – uzdrowisko Hévíz jest wyjątkowe przede wszystkim dzięki jezioru termalnemu o leczniczych właściwościach, powierzchni 47 500 m2 i lejkowatym dnie, które pokrywa torf o grubości 7 m. Jezioro termalne w Hévíz jest największym biologicznie aktywnym, naturalnym jeziorem termalnym na świecie, a pływanie w nim, dzięki jego temperaturze (latem prawie 38 ° C) stanowi bardzo przyjemną część pobytu o każdej porze roku, niezależnie od pogody.

3. Naturalne skarby – W Hévíz, zwłaszcza wokół jeziora, możemy pospacerować wśród wielu egzotycznych drzew, na przykład wiecznie zielonych cypryśników. Każdy z podziwem zatrzymuje się przed barwną scenerią kwitnących lilii wodnych, pokrywających powierzchnię jeziora. Okres rozkwitu ściśle chronionych roślin rozpoczyna się na początku lata i trwa do końca listopada.

4. Całoroczne usługi – Mieszkańcy Hévíz, których licba wynosi ok. 5.000, utrzymuje się z turystyki przez cały rok i oferuje usługi na bardzo wysokim poziomie. Wiele restauracji, kawiarni, cukierni i pubów w mieście oferuje węgierskie i międzynarodowe specjały. Do dyspozycji przyjeżdżających tutaj turystów jest prawie 10 000 łóżek, od prywatnych apartamentów aż do 5-gwiazdkowych hoteli, w bardzo atrakcyjnych cenach. Miłośnicy najróżniejszych letnich festiwali również znajdą tu coś dla siebie.

5. Idealne miejsce dla alergików – Duże ilości wody parując z jeziora termalnego nieustannie oczyszczają powietrze, dzięki czemu jest ono w całym mieście niemal wolne od kurzu i alergenów.

6. Doskonałe miejsce dla rowerzystów i spacerowiczów – Okolica Hévíz i same miasto ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć bezpiecznych tras rowerowych oraz liczne szlaki turystyczne. Żaden problem, jeśli twój rower został w domu – możesz wypożyczyć rower w mieście w Twojej okolicy. Także wokół Hévíz jest wiele atrakcji turystycznych, takich jak ruiny zamkowe w Sümeg, Rezi, Tátice i Szigliget, czy piękny zamek hrabiów Festeticsów w Keszthely.

7. Bogaty program leczenia dla każdego – Nawet ci, którzy nie lubią otwartej wody, mogą skorzystać z leczniczych dobrodziejstw jeziora, gdyż w większości hoteli świadczących usługi spa, do zabiegów medycznych, takich jak masaże, okłady, kuracja pitna, itp., stosuje się tę samą wodę. Miłośnicy odnowy biologicznej i zdrowego trybu życia mogą również wybierać spośród szerokiej gamy urządzeń.

8. Balaton, największe jezioro Europy centralnej – Zaledwie 6 km od Hévíz znajduje się park narodowy Balatonfelvidék. Tu znajduje się największe środkowo- europejskie jezioro – Balaton, które jest idealnym miejscem do żeglowania, windsurfingu oraz na wycieczki statkiem. Obok Budapesztu to Balaton jest najpopularniejszą destynacją turystyczną w okresie letnim na Węgrzech.

9. To nie tylko miejsce lecznicze, ale także miejsce rzadko spotykanych przeżyć – Jeśli lubisz ekstremalne sporty i wyzwania, możesz skorzystać ze specjalnych ofert programowych w czasie pobytu – niezależnie od tego, ile masz lat. Są to m.in. latanie balonem czy wiatrakowcem, jazda Segwayem lub e-rowerem, możesz też grać w golfa lub zwiedzić jaskinie znajdujące się nad Balatonem.

10. Lokalne specjały i degustacja pysznych win z muzyką węgierską na żywo – Niedaleko uzdrowiska znajduje się dzielnica wina – Egregy, dokąd można dostać się piechotą lub kolejką wycieczkową. Tu w czasie konsumpcji pysznej kolacji na pewno odzyskasz siłę po „męczącym” dniu, a przy lampce wybornego wina będziesz mógł posłuchać słynnej węgierskiej muzyki na żywo.

Hévíz jest wspaniałym miejscem także dla rodzin

Kurorty kojarzą nam się przeważnie ze spacerami, piciem wody źródlanej, procedurami terapeutycznymi oraz słuchaniem muzyki klasycznej. Przybywając do węgierskiego miasteczka uzdrowiskowego Hévíz przekonasz się, że jest to obraz niepełny. Miasto posiadające największe jezioro termalne na świecie ma do zaoferowania znacznie więcej. U nas spotkasz całe rodziny aktywnie spędzające czas wraz ze swoimi dziećmi. Jeśli masz ochotę, dołącz do nich, wypoczywaj i baw się przy tym wyśmienicie.

Wodny raj dla dzieci

Kąpiel w pływaczkach, albo dmuchanym kółku, w jeziorze termalnym o temperaturze dochodzącej latem do 38 °C nikogo tu nie zdziwi. Dzieci z pewnością nie będą narzekały na to, że jest im zimno. A gdyby nie chciały już pływać w jeziorze? To obok niego mamy basen letni przeznaczony dla dzieci do 12 roku życia, w którym animatorzy zaproponują im naukę pływania, gimnastykę wodną oraz różnorodne gry i kreatywne zabawy. Twoje dzieci nie będą się nudzić! Większość hoteli ma swój własny basen, ale gdybyś zdecydował się zamieszkać w mniejszym pensjonacie, apartamencie albo na kwaterach prywatnych, to nie martw się. Za niewielką opłatą, w dowolnej chwili, będziesz mógł przecież skorzystać z dowolnego basenu w mieście.

Place zabaw dla dzieci w różnym wieku

Dzieci uwielbiają się bawić i nie potrafią się obejść bez codziennej porcji ruchu i szaleństw. W Hévíz doskonale o tym wiemy i dlatego od kilku lat, systematycznie odnawiamy
i przebudowujemy nasze place zabaw. Dzięki temu są one różnorodne i dostosowane do potrzeb wszystkich grup wiekowych. Nawet dorośli, jeśli oczywiście będą chcieli, znajdą coś dla siebie. Mogą na przykład poćwiczyć na ulicznych przyrządach gimnastycznych.

Wsiądź na rower albo wypróbuj Segwaya

Gdyby okazało się, że nie zabrałeś własnego roweru, a masz ochotę na przejażdżkę po okolicy albo twoja pociecha nagle zapragnęła pojeździć, nie wpadaj w panikę. Na miejscu, w Hévíz, bez problemu wypożyczysz rowery dla całej rodziny. System dobrze rozbudowanych i oznakowanych ścieżek rowerowych będzie dla ciebie i twoich dzieci przyjemnym doświadczeniem. Nie macie ochoty na rower? Może w takim razie spróbujecie czym jest Segway? Dzieci ośmioletnie mogą nim jeździć samodzielnie. Dla młodszych maluchów przewidzieliśmy specjalną przyczepkę doczepianą do pojazdu kierowanego przez rodzica.

Rodzinne wycieczki

Nie musisz być profesjonalnym sportowcem, ani skautem, aby odbywać spacery po naszym mieście i jego urokliwych okolicach. Symbole turystyczne i tabliczki informacyjne doskonale ułatwią Ci orientację w terenie. Niedaleko Hévíz znajdują się zabytkowe ruiny. W miejscowościach takich jak Tátice, Szigliget lub Sümeg będziesz mógł obcować ze średniowieczną historią. Prawdziwą perłą architektoniczną jest XVII wieczny pałac rodziny Festetics, znajdujący się w nieodległej miejscowości Keszthely. Pałacowe muzeum eksponuje tam interesującą wystawę myśliwską oraz kolekcję zabytkowych powozów. Dzieci z pewnością zachwycone będą Mini Zoo. W centrum miasta Keszthely warto obejrzeć muzeum kukiełek, panoptikum historyczne oraz model węgierskiego parlamentu zbudowany pieczołowicie ze skorupek ślimaków. Przy drodze prowadzącej do Keszthely znajduje się też park linowy z atrakcyjnymi dla dzieci trasami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *