Frosta podpowiada jak być bardziej eko

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nadszedł już najwyższy czas, aby zacząć przykładać większą uwagę do ekologii. Nowy rok jest świetną okazją do tego, by każdy z nas podjął to wyzwanie i wprowadził w życie kilka prostych zmian, dzięki którym zadbamy o naszą planetę.

Każdego dnia docierają do nas alarmujące informacje odnośnie do stanu środowiska naturalnego. Kolejne kraje wprowadzają przepisy mające na celu zmniejszenie szkodliwości wpływ człowieka na przyrodę. Coraz głośniej słychać również głos młodego pokolenia (m.in. Grety Thunberg), które nie zgadza się na obecny stan rzeczy i zaczyna podejmować zdecydowane działania. Nie muszą być one spektakularne. Wystarcza modyfikacja codziennych nawyków, by pozytywnie wpływać na planetę. Na czym może ono polegać? Oto pięć propozycji od firmy Frosta.

1. Bądź świadomym konsumentem
Zanim coś kupisz, zastanów się, na ile ci to wystarczy. Zwracaj uwagę na jakość nabywanych dóbr (czasem nie warto kierować się tylko ceną). Pamiętaj też, że każdy produkt wytwarza tzw. ślad węglowy. Jest to wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu jego życia. Co możesz jeszcze zrobić, by go ograniczyć? Kupuj lokalnie oraz wybieraj produkty już gotowe.

2. Oszczędzaj energię
Wymień żarówki w domu na energooszczędne. Jak najdłużej korzystaj ze światła słonecznego, zamiast sztucznego, gdy nie jest to konieczne. Długie kąpiele zamień na szybkie prysznice. Poczekaj, aż zawartość zmywarki będzie pełna i używaj programu z wykorzystaniem zmniejszonej ilości wody. Jeśli mieszkasz w domu, zainwestuj w system umożliwiający zbieranie deszczówki – można ją wtedy wykorzystywać do podlewania kwiatów lub ogródka.

3. Ogranicz spożycie mięsa
Hodowla zwierząt przyczynia się do produkcji ok. 18%* gazów cieplarnianych. Warto więc pomyśleć o zmniejszeniu jego ilości w diecie i używania jako alternatywy np. roślin strączkowych. Niestety, z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Frosta wynika, że dania bazujące na warzywach przeważają w domach niespełna 1/5 Polaków, a główną tego przyczyną jest braku pomysłów na takie potrawy. A przecież można skorzystać z pomocy wielu wegetariańskich i wegańskich blogerów, którzy świetnie doradzą, jak funkcjonować na diecie bezmięsnej lub ograniczającej jego spożycie do minimum.

4. Daj torebkom foliowym drugie życie albo zupełnie je wyeliminuj
Na każdym kroku dopadają nas foliówki. Warto wykorzystywać je jak największą liczbę razy, a na zakupy nosić ze sobą torebki materiałowe, które są nie tylko trwalsze, ale też bardziej przyjazne środowisku. Każdego rodzaju warzyw i owoców kupowanych w sklepie także nie trzeba pakować do osobnej reklamówki. Można z powodzeniem ograniczyć ich użycie albo zastąpić foliówki specjalnymi płóciennymi woreczkami, które można obecnie bez problemu kupić ub nawet uszyć samemu z pozostałych w domu materiałów.

5. Wybierz transport publiczny
Korzystając z autobusów, metra bądź tramwajów, zmniejszamy ilość spalin wydzielanych do atmosfery. Gdy rezygnacja z podróży autem nie wchodzi w grę, można umawiać się z mieszkającymi niedaleko znajomymi na wspólne dojazdy do pracy. Przy sprzyjającej aurze przesiądź się na rower czy hulajnogę. Jeśli masz możliwość, wydłuż czas powrotu z pracy do domu poświęcając go na spacer. Będzie to z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale i dla Twojej kondycji.

*źródło: https://www.agrofakt.pl/produkcja-metanu-przez-krowy/
**źródło: badanie przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research w marcu 2019 r. na reprezentatywnej próbie osób w wieku 25-55 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *