Ekspert radzi jak zadbać o higieniczną czystość w domu

Dezynfekcja rąk, utrzymywanie dystansu, zakrywanie ust podczas kichania, noszenie maseczek ochronnych – uważność w miejscach publicznych jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek. Jednak higiena w domu również zyskała na znaczeniu. Przeczytajcie po które produkty sięgać i jak ich używać, by o nią zadbać. 

Wiosna to tradycyjnie pora, w której gruntownie sprzątamy nasze domy. Reprezentatywne badania przeprowadzone w marcu przez koncern Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS), do którego należy marka Vileda pokazują, że w tym roku jeszcze ważniejszym aspektem podczas porządków stała się higiena. Za istotniejszą niż w latach poprzednich uważa ją obecnie około połowa Niemców i prawie trzy czwarte Włochów. Ekspert z koncernu FHCS podpowiada, jak ją utrzymać.

Jej wysokość mikrofibra
Produktem niezbędnym dla utrzymania domu w higienicznej czystości są ściereczki z mikrofibry. – Za ich pomocą można usuwać tłuszcz i brud, a także bakterii bez konieczności dodawania jakichkolwiek środków czyszczących – mówi dr Julia Grote-Pastré, szef działu projektowania ściereczek, gąbek i rękawic w FHCS. Taka ściereczka składa się z niezliczonej liczby drobnych włókien pięćdziesiąt razy cieńszych niż ludzki włos i dlatego jest w stanie usunąć nawet najmniejsze zabrudzenia, które kryją się w małych pęknięciach na powierzchniach takich jak szkło. Czyszczenie za pomocą ściereczek z mikrofibry pozostawia je również suche i błyszczące. Dzieje się tak główne dzięki mikroskopijnym wgłębieniom w włóknach, zwanych naczyniami włosowatymi, mających zdolność wchłaniania wilgoci. To odróżnia produkty z mikrofibry od standardowych tkanin czyszczących (na przykład włókno bawełniane pęcznieje w wodzie). Wspomniane wgłębienia sprawiają też, że ściereczki tego typu szybciej wysychają, rozwija się więc w nich i zakorzenia mniej patogenów. – Nasze ściereczki są też bardzo trwałe i można je regularnie prać w temperaturze 60°C, co oznacza, że wszelkie cząsteczki brudu, wirusy i bakterie są usuwana, a ściereczka po wyschnięciu jest ponownie gotowa do użycia – dodaje dr Julia Grote-Pastré.

W domu jak w szpitalu
Ściereczki z mikrofibry marki Vileda nie tylko utrzymują w czystości prywatne gospodarstwa domowe, są również używane w szpitalach, dla których eksperci FHCS zalecają tzw. Koncepcję czterech kolorów. Polega ona na tym, że personel sprzątający używa różnych kolorów ściereczek i wkładów mopa w zależności od obszaru, nad którym pracują. Czerwone są używane do toalet i pisuarów, żółte do innych urządzeń sanitarnych, takich jak lustra lub płytki ścienne. Niebieskie produkty zarezerwowane są do czyszczenia stołów i półek w pokojach pacjentów lub biurach, podczas gdy zielonych używa się w salach operacyjnych. Przestrzeganie tych zasad ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania patogenów w budynku. Dr Julia Grote-Pastré podkreśla, że aby zapewnić lepszą higienę w prywatnych domach w nich również kodowanie kolorami warto zastosować. – Ściereczki z mikrofibry Vileda występują w różnych kolorach. Zalecamy przypisanie jednego z nich do określonego pomieszczania, takiego jak niebieski do łazienki lub pomarańczowy do kuchni – mówi.

Które rękawice do czego
Żadne porządki nie mogą się też obyć bez rękawic. Jeśli chodzi o sprzątanie domu, najlepszym wyborem są te wielokrotnego użytku. Rękawiczki marki Vileda dostępne są w wersji lateksowej i bez lateksu. Mają długie mankiety, które zabezpieczają przed przedostawaniem się wody, a także bawełnianą podszewkę,  chroniącą przed nadmiernym poceniem się. – Po użyciu zewnętrzną stronę rękawic należy spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli woda dostanie się do środka, można je wysuszyć, odwracając na lewą stronę – mówi szefowa działu projektowania ściereczek, gąbek i rękawic w FHCS, która radzi, żeby w ich przypadku także zastosować kodowanie kolorystyczne. Jeśli chodzi o czyszczenie miejsc takich jak toalety, lepszym wyborem są rękawiczki jednorazowe, wyrzucane natychmiast po użyciu. – Zapewniają one ochronę przed wirusami i bakteriami. Są też cieńsze i pozwalają na lepsze „czucie” powierzchni – mówi dr Julia von Grote-Pastré. Ten rodzaj rękawiczek powinien być też zakładany do czyszczenia zlewów kuchennych i odpływów, bo to właśnie one (a nie toalety) stanowią zazwyczaj największą pożywką dla zarazków.

Więcej informacji i praktycznych porad na:
www.vileda.pl
www.facebook.com/ViledaPolska/
www.youtube.com/user/AkademiaVileda/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *