E. Leclerc wsparł produkcję filmu o Enigmie

Grupa zrzeszająca przedsiębiorców prowadzących 47 hipermarketów pod szyldem E. Leclerc, której koncepcja wywodzi z Francji został mecenasem filmu „Enigma. Mamy nowiny”. Dokument ten potwierdza wkład polskich kryptologów w złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej.

Punktem wyjścia krótkometrażowego filmu Norberta Rudasia jest odnaleziony przed kilkoma laty tzw. raport z Pyr. Dokument stanowiący podsumowanie wiedzy polskich kryptologów na temat metod dekryptażu Enigmy został przekazany służbom francuskim i brytyjskim na tajnej konferencji wywiadowczej w lipcu 1939 roku. Skróconą wersję raportu odnaleziono przypadkiem w odtajnionych w grudniu 2015 roku aktach francuskich. Jest to przełomowy dowód potwierdzający wkład polskich kryptologów w złamanie kodu Enigmy. Twórcy filmu chcą podkreślić ich istotną rolę w sztafecie trzech państw – Francji, Polski i Wielkiej Brytanii. – Zdecydowaliśmy się na wsparcie tego projektu, bo wpisuje się on w polsko-francuski charakter naszej marki. Przekonał nas także sam temat. Losy Enigmy elektryzują ludzi zainteresowanych historią od wielu lat, a nowe fakty w tej sprawie nie są jeszcze powszechnie znane – podkreśla Edyta Tkaczyk, szefowa komunikacji E. Leclerc Polska. – Jako grupa wspieramy działania edukacyjne w wielu obszarach. Popularyzacja wiedzy o dokonaniach naszych naukowców jest jednym z nich­ – dodaje.
Film miał swoją premierę 21 listopada w TVP Historia. Na tym kanale będzie on pokazany w bieżącym miesiącu jeszcze dwukrotnie. Materiał zostanie też udostępniony innym stacjom telewizyjnym, szkołom, organizacjom rządowym i pozarządowym, internautom oraz mediom w kraju i zagranicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *