Dom wciąż na kobiecych barkach

Na przestrzeni lat rola kobiet w społeczeństwie uległa zmianie. Wiele z nich jest dziś aktywnych zawodowo, robi karierę, piastuje ważne stanowiska albo wykonuje prace uznawane kiedyś za typowo męskie. A co z domem i obowiązkami takimi jak gotowanie czy sprzątanie? Czy nadal pozostają one domeną pań?

Badanie „Postawy kobiet wobec obowiązków domowych”*, wykonane na zlecenie firmy Leifheit (jednego z wiodących producentów sprzętu AGD w Europie) przedstawione podczas niedawnej konferencji prasowej pokazuje, że w tej dziedzinie życia do rewolucji jak na razie nie doszło. W naszym kraju to wciąż płeć piękna jest odpowiedzialna za prowadzenie domu, mimo że wielu związanych z tym czynności nie darzy zbyt wielką sympatią.

Ona sprząta, gotuje, prasuje… On co najwyżej wynosi śmieci

Do kogo należy: gotowanie, sprzątanie, zmywanie naczyń, prasowanie czy pranie? W zdecydowanej większości polskich rodzin – do pań. Aż 9 na 10 Polek deklaruje, że wykonywanie lwiej części domowych obowiązków spada na ich barki. Mężczyźni choć się w nie angażują to pełnią jedynie rolę pomocników, których zadania ograniczają się głównie do: wyrzucania śmieci (65 proc.), odkurzania (38 proc.) i zmywania naczyń (25 proc.). Obowiązki podobne do męskich mają dzieci, które w 90 proc. rodzin włączane są w dbanie o dom.

sprzątanie slajd

Obowiązki lubiane mniej i bardziej

Są panie, którym (przynajmniej na poziomie deklaracji) wszystkie domowe obowiązki sprawiają przyjemność. Jednak zdecydowana większość jedne czynności wykonuje bardziej, inne mniej chętnie. Listę domowych zajęć, których Polki nie lubią otwiera mycie okien (wskazane przez 44 proc. badanych), na drugim miejscu znajduje się prasowanie (36 proc.), na trzecim – mycie łazienki (35 proc.). Kobiety nie przepadają także za zmywaniem naczyń oraz myciem podłóg. Z kolei tym, co sprawia im największą frajdę jest gotowanie (wskazane prze 56 proc. badanych) oraz pranie (42 proc.).

Właściwe narzędzia to podstawa

Tak mycie okien jak i prasowanie wymagają siły oraz czasu. Jak się okazuje zajęcia te mogłyby stać się o wiele przyjemniejsze, gdybyśmy sięgali po właściwy sprzęt. Z międzynarodowego doświadczenia naszej firmy wynika, że wielu z nas nie lubi wykonywać określonych obowiązków domowych dlatego, że nie mamy do tego odpowiednich narzędzi. Często posługujemy się sprzętem, który nie tyle nie ułatwia sprzątania, co wyraźnie je utrudnia – podkreśla Łukasz Mańko, dyrektor zarządzający firmy Leifheit Polska. – Co ciekawe w szeregu przypadków nie wynika to z oszczędności, a z braku wiedzy – dodaje. Przykładowo tylko 15 proc. Polek dokładnie wie czym jest odkurzacz do okien.

Chcesz pomocy? Nie gaś zapału

Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Leifheit wynika także, że większość Polek (61 proc.) czuje, że ich zaangażowanie w wypełnianie obowiązków domowych jest doceniane przez pozostałych członków rodziny. Mimo tego około 3/4 pań życzyłyby sobie zostać odciążone na tym polu męża lub partnera. I tu rada dla kobiet: jeśli twój mężczyzna lub dziecko wykazuje chęć pomocy na przykład przy porządkach absolutnie nie gaś jego zapału ani nie krytykuj jakości wykonania poszczególnych prac, nawet jeśli pozostawia ona sporo do życzenia. Na koniec jeszcze jeden wniosek z badań. Otóż, kobiety przyznają, że przez dużą liczbę domowych obowiązków przynajmniej od czasu do czasu zdarza się im tracić ochotę na seks. Wnioski niech panowie wyciągną sobie sami.

*Badanie „Postawy kobiet wobec obowiązków domowych” zostało przeprowadzone przez instytut ARC Rynek i Opinia w marcu 2017 r. na grupie Polek w wieku 18-65 lat; mieszkanek dużych miast, mniejszych miejscowości oraz wsi.

Poniżej fotorelacja z konferencji organizowanej przez firmę Leifheit, która odbyła się 14 września 2017 r. w studio Babka do wynajęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *