Dębska Kawa Żołędziówka – oryginalny smak na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego

Niedaleko Warszawy znajduje się piękna miejscowość Dębe Wielkie (in. Dzierżawa Dębe) będąca jednym z punktów na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego (WGL). To właśnie podczas podróży tym szlakiem, w znajdującym się zaledwie 30 km od centrum Warszawy „Gościńcu Goździejewskim”, mieliśmy okazję skosztować oryginalnego napoju jakim jest Dębska Kawa Żółędziówka.

Gościniec Goździejewski to mazowiecka budowla zbudowana z gliny i słomy, powstała mając na względzie miłość do rodzimego folkloru i tradycji ludowych. W tym ciekawym miejscu, przy akompaniamencie muzyki na żywo, w towarzystwie właścicieli serwujących specjały mazowieckiej kuchni, mieliśmy przyjemność degustować Dębskiej Żołędziówki. Spotkanie przy filiżance kawy było także doskonałą okazją do rozmowy z Wójtem Gminy Dębe Wielkie, Panem Krzysztofem Kalinowskim, aktywnie wspierającym lokalną społeczność w promocji regionu i produktów regionalnych.

W dawnych czasach Dębska Żołędziówka pita była zarówno na dworach, jak i w wiejskich chatach, a jako środek ogólnie wzmacniający zalecana była osobom osłabionym przebytymi chorobami.

Według literatury zielarskiej, składniki zawarte w kawie żołędziówce mogą działać wzmacniająco na żołądek, wątrobę i śledzionę dając przy tym uczucie sytości. Kawa zalecana była również na zaburzenia jelitowe.

Do wielkich smakoszy Dębskiej Kawy Żołędziówki należał między innymi Fryderyk Chopin. Oto cytat z „Kuryera Szafarskiego”: „Dnia 18 Jaśnie Pan Fryderyk Franciszek Mikołaj Jakub Chopin wypił siedem filiżanek kawy żółędziowej, spodziewać się trzeba, iż niedługo osiem wypije…”.

Dębska Kawa Żołędziówka – skład:
prażone żołędzie 98,5%*
kardamon*;
imbir*;
cynamon*;
goździki*;
*produkt rolnictwa ekologicznego

Sposób przygotowania:
Dwie czubate łyżeczki kawy, w przeliczeniu na 1 szklankę wody, wsypać do naczynia i gotować około 1-3 min. Odstawić na 5-20 minut, przelać do filiżanek. Według upodobań, można dodać mleko lub posłodzić.

Dębska Kawa Żołędziówka została nagrodzona I miejscem w konkursie „Gościniec z podróży – najciekawszy prezent z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego” na II Międzynarodowym Turnieju Smaków w Liwie.

Dębską Kawę Żołędziówkę można zakupić w Gościńcu Goździejewskim przy trasie Warszawa-Węgrów oraz podczas targów i festiwali kulinarnych.

Więcej na:
www.debewielkie.pl
www.wielkigoscinieclitewski.pl
http://www.facebook.com/GosciniecGozdziejewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *