Churachele, czyli deser po gruzińsku

Gruzja to nie tylko piękne widoki i wspaniałe wino, ale również pyszna, aromatyczna kuchnia. Chaczapuri, chinkali czy tolma (czyli chleb, pierogi i gołąbki) należą do jej klasyków. Mało jednak mówi się o gruzińskich deserach, które również warto poznać, zwłaszcza się  bardzo smaczne a do tego wyróżniają się niekonwencjonalną formą.

Takie właśnie są zdrowe, pyszne i w ogóle nie przypominające znanych nam słodyczy churachele. Robi się je z trzech składników, przy użyciu igły i nitki. Jak? Oto przepis.

Gruzińskie churachele
Składniki:

  • 300 g orzechów włoskich lub laskowych
  • 2,5 kg zielonych winogron
  • 8 łyżek mąki kukurydzianej

Wykonanie:
Wyciśnij sok z winogrona, wlej do garnka i doprowadź  do wrzenia. Mąkę kukurydzianą zmieszaj w kubku z niewielką ilością wody. Następnie wlej do gotującego się soku i dokładnie wymieszaj. Na igłę nawlecz nitkę i zrób supełek. Nawlecz orzechy pozostawiając po obu stronach ok. 8 cm wolnego miejsca. Jeśli masa owocowa jest już gładka i gęsta zamocz w niej orzechy i wywieś na 25 minut. Czynność powtórz dwa razy. Twoje churachele powinny wysychać minimum dobę.

Rada:
By podkreślić smak deseru podaj go z Satrapezo Icewine Rkatsiteli od Marani. Powstaje ono z całkowicie zamrożonych winogron Rkatsiteli, zbieranych na początku grudnia, gdy temperatura na zewnątrz spada do – 90C, a następnie ręcznie sortowanych i łagodnie tłoczonych w prasie koszowej. Jako, że większość wody w owocach zamarza, ilość soku z nich jest bardzo ograniczona przy jednoczesnej koncentracji cukru, kwasów i aromatów. Fermentacja trwa dwa miesiące w nierdzewnych stalowych kadziach w kontrolowanej temperaturze 16-180C. Następnie wino poddaje się procesowi stabilizacji w temperaturze 00C przez okres sześciu miesięcy. Nieznaczna filtracja i butelkowanie kończy proces. Wino dojrzewa w butelkach przez sześć miesięcy.

Przeznaczenie:
Poza deserami Satrapezo Icewine Rkatsiteli podaje się do łagodnych i pikantnych serów lub jako aperitif.
Pojemność i cena:
Butelka 0,375 l kosztuje 105 zł.
Więcej informacji o winach Marani na stronie: www.marani.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *