Szansa odwiedzenia stoisk producentów z różnych zakątków globu i skosztowania oferowanego przez nich wina, ale też panele szkoleniowe, podczas których można było pogłębić wiedzę o trunku bogów. Takie atrakcje firma TiM S.A. przygotowała dla uczestników V Międzynarodowego Festiwalu Wina.

Na zdjęciu zarząd TiM S.A (od lewej) są: Ewa Krzuś-Wiśniewska, Sebastian, Smietana, Maciej Jurczyk, Mariusz Glenszczyk
Impreza odbyła się w minioną środę (9 października), w warszawskim hotelu Airport Okęcie. Organizatorowi – firmie TiM, udało się zgromadzić na niej przedstawicieli wielu winnic, reprezentujących zarówno Nowy jak i Stary Świat. Na festiwalu swoje stoiska miały m.in.: DFJ Vinhos z Portugalii, Lutzville z RPA, Errazuriz Ovalle oraz Cono Sur z Chile, Khareba z Gruzji, Cimislia, Bostavan, DK Intertrade z Mołdawii, R-Wines z Francji czy Botter z Włoch. Winnicę Turnau, a tym samym polskich winiarzy reprezentował Zbigniew Turnau. Witając gości przybyłych na to wydarzenie (wśród których obecni byli również Lurie Bodrug, Ambasador Republiki Mołdawii oraz Octavian Berzan, I sekretarz Ambasady Republiki Mołdawii) Mariusz Glenszczyk, prezes TiM S.A. podkreślił, że jest ono ważne tak ze względu na możliwość nawiązania nowych relacji biznesowych, jak i ze względu na przyjemność wynikającą ze spotkania z ludźmi, dla których wino jest po prostu pasją. Festiwal stanowi idealną okazją do tego, by w szerokim gronie porozmawiać o ulubionych nutach smakowych, nowych odkryciach i planach na przyszłość. A tych ostatnich TiM ma wiele, co więcej ma też ambicje, by wyprzedzać trendy. Podczas festiwalu ogłoszono, że już niebawem do oferty tego importera i dystrybutora dołączą wina Genesis z Izraela, Vintales z RPA, a linia Panul zostanie rozszerzona o wina Panul Gran Reserva. Nowymi pozycjami w portfolio zaowocują także liczne podróże do Chile, Argentyny, na Węgry, do Gruzji, Armenii czy Azerbejdżanu.
Wiedzy nigdy dosyć
Uczestnicy imprezy, których liczba oscylowała w okolicach tysiąca ochoczo odwiedzali kolejne stoiska i próbowali przygotowanych na nich win. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także odbywające się podczas festiwalu panele szkoleniowe. Chętnych do udziału w nich było więcej niż przewidzianych miejsc, co potwierdza, że choć pijemy wino od niepamiętnych czasów, to wciąż jesteśmy spragnieni wiedzy o nim, zwłaszcza jeśli przekazują ją prawdziwi znawcy tematu. Panel zatytułowany Winiarski Nowy Świat prowadził Tomasz Kolecki – wiceprezydent i przewodniczący Komisji Szkoleniowej Stowarzyszenia Sommelierów Polskich (na zdjęciu obok). W zakresie winiarskiego Starego Świata uczestników festiwalu edukował utytułowany sommelier Andrzej Strzelczyk. Panel ABC winiarstwa ze swadą prowadził Andrzej Woźnikowski (degustator, miłośnik wina i dobrej kuchni), drugą prelegentką była Dorota Wisła. Odbył się także panel pod patronatem firmy badawczej AC Nielsen. Z zaprezentowanego na nim raportu wynika, że wino stołowe jest aktualnie czwartą największą kategorią alkoholową w Polsce, sprzedaż wina musującego zwiększyła się w minionym roku o 11,7%, a segment premium urósł aż o 18,9%.
Podsumowując, V Międzynarodowy Festiwal Wina upłynął pod znakiem degustacji i ciekawych dyskusji. Trzeba przyznać, że już nie możemy doczekać się przyszłorocznej edycji tej imprezy. Zwłaszcza że, zbiega się ona w czasie z obchodami 30-lecia istnienia firmy TiM.
Więcej informacji o spółce i jej ofercie można znaleźć na stronie: www.tim-wina.com.pl