10 najbardziej zaskakujących faktów na temat sushi

Sushi wszyscy znamy, a wielu z nas bardzo je lubi. Jednak często mało o nim wiemy. Eksperci z Sakana Sushi Bar podzielili się z nami garścią informacji oraz ciekawostek na temat tej potrawy.  Dzięki nim można dowiedzieć się jak przygotowywać sushi, jak je jeść, co jest dozwolone, a co uznawane za faux pas.

1. Różowy imbir nie istnieje

Jedyną naturalną barwą imbiru jest biel. Różowy kolor to efekt marynowania produktu. Co ciekawe, imbir nie stanowi dodatku do sushi w tradycyjnym znaczeniu. Spożywa się go pomiędzy kęsami, a jego zadaniem jest oczyszczenie kubków smakowych.

2. Wielkość porcji dla kobiet i mężczyzn nieznacznie się różni

Sushi to potrawa przeznaczona na jeden kęs, który zapewni prawdziwą harmonię wszystkich składników. Wedle tradycji japońskiej, niczym w muzyce, sushi podawane jest z konkretną dynamiką. Z tego względu wielkość porcji dla kobiet i mężczyzn nieznacznie się różni. Rozmiar każdej porcji jest personalizowany po to, by utrzymać odpowiednie tempo posiłku.

3. Sushi można jeść rękami

W Japonii ten zwyczaj jest popularniejszy niż jedzenie pałeczkami. W Europie taki sposób jedzenia sushi praktykowany jest w restauracjach, które przestrzegają rygorystycznych zasad, wywodzących się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Coraz częściej do jedzenia palcami zachęcają sami szefowie kuchni.

4. Najlepsza restauracja serwująca sushi jest jednocześnie jedną z najmniejszych na świecie

Zlokalizowana obok tokijskiego metra może pomieścić zaledwie 9 osób. W tej restauracji zaskakuje niemal każdy szczegół. Prowadzona jest przez 92-letniego Jiro Ono, najstarszego szefa kuchni, który ma na swoim koncie trzy gwiazdki Michelin. Jak sam mówi: nawet podczas snu doznaje wielkich wizji sushi.

5. Sakana, czyli ryba

Utożsamiana z sushi surowa ryba tak naprawdę nie jest istotą tej potrawy. Sakana to jeden
z najpopularniejszych dodatków. W sushi najważniejszy jest idealnie przygotowany ryż. Wynika
to nawet z nazewnictwa. Japońskie słowo su oznacza ocet, a shi jest skrótem od słowa meshi, czyli ryż.

6. W Japonii popularne jest ikizukuri, czyli sashimi przyrządzane na żywo

Wedle japońskiej filozofii wszystkie składniki sushi powinny być podawane w stanie najbardziej zbliżonym do naturalnego, by poczuć prawdziwy smak produktu. Z tego względu w tamtejszych sushi barach tak popularne jest ikizukuri, czyli sashimi, które jeszcze na talerzu wykazuje ostatnie oznaki życia.

7. Marnowanie sosu sojowego to faux pas

Japońska etykieta składa się z rygorystycznych zasad. Ich przestrzeganie jest dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni niezwykle istotne. Jedna z nich mówi o tym, że pozostawianie sosu sojowego w sosjerce jest równoznaczne z okazaniem braku szacunku. Powinno się odmierzyć dokładnie taką ilość, jaką będziemy w stanie zjeść.

8. Fugu może zabić

Fugu, czyli najbardziej ryzykowny przysmak świata. Ryba podawana jest jedynie w Japonii. Słynie
z wyśmienitego mięsa oraz śmiertelnie trującej substancji, znajdującej się w jej wnętrznościach. Przygotowują ją jedynie sushi masterzy, którzy ukończyli specjalne kursy. Pomimo tego, co roku
jej spożycie powoduje śmierć kilku osób.

9. Na świecie organizowane są zawody, które państwo przygotuje najdłuższą sushi rolkę

Nie dziwi fakt, że rekord świata ustanowili Japończycy. Zaskakujące może być jednak to, że aż przez pięć lat to Rosjanie mogli poszczycić się najdłuższą sushi rolką – liczyła aż 2,5 kilometra.

10. Sushi na jeden kęs

Sushi masterzy przygotowują każdą z porcji tak, by jej wielkość była idealna na jeden kęs. Jeżeli jednak uznamy, że porcja jest za duża, można zjeść ją za pomocą kilku kęsów. Ważne, bo przytrzymywać sushi za pomocą pałeczek w powietrzu. Odkładanie nadgryzionego już kawałka sushi na talerz nie jest dozwolone.

Sakana Sushi Bar Wrocław to jedna z najbardziej cenionych restauracji sushi w tym mieście. Przez ponad 10 lat działania zbudowała wokół siebie społeczność gości ceniących sobie produkty najwyższej jakości i oryginalne, japońskie smaki. Lokal mieści się na wrocławskiej starówce (przy ul. Odrzańskiej 17/1A).
Więcej informacji na stronie: www.sakana.pl/pl/sakana-wroclaw/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *